Aktualności FinTech - Komisja Nadzoru Finansowego

Rozwój FinTech

Konsultacje nowej strategii finansowania cyfrowego dla Europy

Data aktualizacji:

W dniu 29 czerwca 2020 r. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) przedstawiły odpowiedzi dotyczące konsultacji Komisji Europejskiej (KE) w przedmiocie nowej strategii finansowania cyfrowego dla Europy (Consultation on a new digital finance strategy for Europe / FinTech Action Plan). 

W przygotowanych dokumentach oba organy nadzoru przedstawiły szereg propozycji, jakie powinny zostać rozważone w odniesieniu do rozwoju strategii cyfrowych w finansach. W kontekście zapewnienia neutralnych technologicznie i sprzyjających innowacjom ram regulacyjnych usług finansowych UE.

ESMA odniosła się do prowadzonych przez siebie prac wskazując, że kieruje się zasadą zrównoważonego podejścia do innowacji finansowych, której zadaniem jest generowanie korzyści oraz ochrona inwestorów przed ryzykiem, jakie nowe technologie mogą za sobą pociągać. W przedmiotowej odpowiedzi ESMA wskazała, że zgodnie z FinTech Action Plan z 2018 r. prowadzone są szeroko zakrojone prace nad odpowiednimi obszarami priorytetowymi w celu wspierania rozwoju bardziej konkurencyjnego i innowacyjnego europejskiego rynku finansowego. 

Natomiast w odniesieniu do neutralności technologicznej EBA wskazała w przedmiotowej odpowiedzi, że zmienione podejście w kształtowaniu regulacji powinno być wyrażane w potrzebie stosowania tych samych regulacji i metod nadzorczych w przypadku technologii, które generują podobne ryzyka niezależnie od zastosowanej funkcjonalności modelu biznesowego. Regulacje mogłyby wówczas faworyzować albo zabraniać stosowania konkretnej technologii w usługach finansowych. 

Warto wskazać, że ESMA w swojej odpowiedzi poinformowała, że niektóre konkretne inicjatywy mogłyby ponadto wspierać współpracę mającą na celu usunięcie rozdrobnienia na europejskim rynku cyfrowych usług finansowych, takie jak opracowanie cyfrowych tożsamości finansowych, które są użyteczne i uznawane w całej UE, w oparciu o istniejący globalny standard ISO 17442 identyfikatora podmiotu prawnego (LEI). Odpowiedź ESMA określa również szereg warunków niezbędnych dla dobrze uregulowanego sektora finansowego opartego na danych, w tym odpowiednie umiejętności, standaryzację danych i ich bezpieczeństwo.

W przypadku zastosowania nowych technologii w usługach finansowych oba organy nadzoru wskazały, że należy ponadto mieć na uwadze ochronę interesów konsumentów. EBA w swojej odpowiedzi wskazuje, że należy zwrócić uwagę na możliwość wykluczenia pewnej grupy konsumentów wskutek zastosowanych technologii, ponieważ nie każda osoba dysponuje odpowiednimi urządzeniami, jakie pozwoliłyby jej na skorzystanie z danej usługi, a także nie każdy konsument potrafi posługiwać się taką technologią. Przy usługach tego rodzaju pojawia się również konieczność zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników oraz ich danych w cyberprzestrzeni. ESMA natomiast wskazuje w tym zakresie, że poza ryzykami technologicznymi należy również mieć na uwadze zakres, w jakim firmy technologiczne mogą zyskać władzę nad cenami i warunkami świadczenia poszczególnych usług finansowych. Jak wyjaśnia ESMA, w krótkim odcinku czasu ceny danych usług mogą być zaniżone, ale w dłuższej perspektywie wysokość cen może ulec znaczącej zmianie. Każdorazowa decyzja konsumenta o zmianie dostawcy, który dostarcza mu zintegrowaną platformę usług finansowych oraz niefinansowych również może w następstwie generować dodatkowe koszty. Jednocześnie, jak wskazuje ESMA, wykorzystywane technologie w usługach finansowych będą mogły uprościć dostęp konsumentów do wielu usług, wprowadzą szybkość i wygodę w prowadzeniu swoich spraw, umożliwią skorzystanie z nowych funkcjonalności jak na przykład automatyczne porady, a także otworzą konsumentom nowe możliwości na podejmowanie inwestycji. 

Oprócz powyższych zagadnień oba nadzory w odpowiedzi na konsultacje Komisji Europejskiej odniosły się do szeregu innych zagadnień dotyczących zarówno ryzyka i korzyści digitalizacji sektora finansowego, konieczności usunięcia fragmentacji na jednolitym rynku cyfrowych usług finansowych, a także do konieczności ciągłego podnoszenia kompetencji i wiedzy w zakresie wdrażania nowych technologii na rynku finansowym.

Szczegółowe uwagi znajdują się bezpośrednio na stronach Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA):

https://eba.europa.eu/sites/default/documents/files/document_library/About%20Us/Missions%20and%20tasks/Correspondence%20with%20EU%20institutions/2020/886668/EBA%20Response%20to%20EC%20DFS%20consultation%20260620.pdf

https://www.esma.europa.eu/press-news/esma-news/esma-responds-european-commission-consultation-digital-finance-strategy