Podcast UKNF - Komisja Nadzoru Finansowego

Gdzie można posłuchać podcastu?

Podcast Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) – Finanse pod nadzorem to, cykl nagrań o charakterze edukacyjnym, odnoszących się do zagadnień z zakresu rynku finansowego. Podcast UKNF skierowany jest przede wszystkim do nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego, w szczególności obecnych i przyszłych klientów, konsumentów. Celem tego Programu jest podniesienie poziomu wiedzy nt. rynku finansowego, umożliwiające podejmowanie świadomych decyzji na rynku finansowym.

W każdym odcinku podcastu eksperci z UKNF omawiają wybrane zagadnienia, wyjaśniają na co warto zwracać uwagę, by świadomie zarządzać swoimi finansami. Wskazują  potencjalne ryzyka i zagrożenia, a także poruszają kwestie, które powinny wzbudzić czujność. 

Prowadzącymi podcast są Paweł Panicz i Maciej Karczyński z Departamentu Komunikacji Społecznej UKNF, a ich gośćmi są pracownicy UKNF. 

fałszywe reklamy inwestycyjne
Odcinek specjalny: Fałszywe reklamy inwestycyjne

Cyberoszuści publikują fałszywe reklamy inwestycyjne w mediach społecznościowych, portalach informacyjnych i wyszukiwarkach. Czy wiesz, dlaczego nie warto klikać w takie reklamy? Dlaczego oszuści wykorzystują w nich wizerunki znanych osób lub firm?

RZE grafika
Rejestr Zobowiązań Emitentów jako cenne źródło informacji

Czy inwestowanie w obligacje korporacyjne jest ryzykowne? Jakie informacje emitenci powinni raportować do Rejestru Zobowiązań Emitentów i dlaczego? Czy wiesz dlaczego przed zakupem obligacji korporacyjnych warto przeanalizować informacje, które emitent przekazuje do RZE?

Przewodnik_prospektowy_podcast
Jak prawidłowo przygotować prospekt

Czy wiesz, jak przygotować prospekt? Jak dokonać wyboru doradcy, który pomoże go przygotować? Czy sporządzenie prospektu zawsze jest wymagane i jaką rolę przy jego zatwierdzeniu pełni KNF?

okladka_lista_ostrzezen
Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Czy wiesz, jakie podmioty i dlaczego są wpisywane na Listę ostrzeżeń publicznych KNF? Dlaczego warto sprawdzać Listę ostrzeżeń przed dokonaniem inwestycji? Czy każdy może zgłosić do UKNF wątpliwości dotyczące oferty danego podmiotu?

cyberoszust.png
Jak przestępcy podszywają się pod KNF i UKNF?

Czy wiesz, jak oszuści powołują się na KNF i UKNF i jakie dane próbują wtedy pozyskać? Jakie metody stosują i jak nie dać się oszukać? W tym odcinku wyjaśniamy także, gdzie może zgłosić się osoba poszkodowana i jak chronić swoje dane.

kryptowaluty
Inwestycje w kryptowaluty – czy wiążą się z wyższym ryzykiem?

Czy wiesz, dlaczego inwestycje w kryptowaluty są obarczone ryzykiem? W tym odcinku wyjaśniamy, czym są kryptowaluty, czy KNF nadzoruje rynek kryptowalut i jak nie dać się oszukać.

CSIRT
Cyberbezpieczeństwo – jak działają przestępcy?

W tym odcinku eksperci przestrzegają przed działaniem cyberprzestępców. Szczególnie zwracają uwagę m.in. na podszywanie się pod przedstawicieli instytucji publicznych, firmy kurierskie, a także na oszustów działających na popularnych portalach sprzedażowych i w mediach społecznościowych.

Platformy_inwestycyjne
Platformy inwestycyjne – co musisz wiedzieć zanim zainwestujesz?

Celem tego odcinka jest przestrzeganie przed działaniem oszustów nakłaniających do inwestowania poprzez platformy inwestycyjne, dlatego też eksperci posługują się określeniem, że platformy inwestycyjne to strony internetowe, na których proponowane są usługi zawierania transakcji na instrumentach finansowych. Należy podkreślić, że eksperci mówiąc o platformach inwestycyjnych wskazują na podmioty działające nielegalnie.

Stopy_procentowe-podcast
Ryzyko stopy procentowej zobowiązań kredytowych

W tym odcinku wyjaśniamy, co to jest stopa procentowa i czym różni się stopa zmienna od stałej i okresowo stałej. Wskazujemy także ryzyka, o których warto wiedzieć zaciągając kredyt i o czym bank powinien poinformować przed zawarciem umowy kredytowej.