Zakończenie działalności przez MIP i wykreślenie z rejestru
data aktualizacji
MIP jest zobowiązana zawiadomić KNF o zamiarze zakończenia działalności gospodarczej lub działalności w charakterze MIP, wskazując termin zakończenia działalności.
Wykreślenie MIP z rejestru może nastąpić:
- na wniosek MIP;
- z urzędu, w przypadku:
- zakończenia przez MIP działalności gospodarczej lub działalności w charakterze MIP, na podstawie zawiadomienia o zakończeniu działalności, nie wcześniej niż z dniem wskazanym w tym zawiadomieniu,- prawomocnego orzeczenia wobec osoby fizycznej wpisanej do rejestru zakazu prowadzenia działalności w charakterze MIP,- wydania przez KNF decyzji o zakazie wykonywania działalności w charakterze MIP,- uzyskania informacji o zgonie przedsiębiorcy prowadzącego działalność w charakterze MIP,- wykreślenia MIP z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
KNF może wydać decyzję o zakazie wykonywania działalności w charakterze MIP, jeżeli:
- oświadczenie, o którym mowa w art. 117j ust. 2 pkt 2 ustawy o usługach płatniczych zostało złożone niezgodnie ze stanem faktycznym;
- KNF stwierdziła rażące naruszenie warunków wymaganych do wykonywania działalności w charakterze MIP lub wynikających z przepisów ustawy o usługach płatniczych obowiązków związanych z prowadzeniem działalności w charakterze MIP;
- w przypadku:
- niewykonania zalecenia KNF dotyczącego zaprzestania rozpowszechniania albo- niewykonania nakazu ogłoszenia sprostowania we wskazanej formie oraz w wyznaczonym terminie, wydanego przez KNF w drodze decyzji, w związku z rozpowszechnianiem informacji o MIP oraz o świadczonych przez nią usługach płatniczych, w tym informacji reklamowych, publikowanych przez MIP, na jej zlecenie lub na jej rzecz, które wprowadzają lub mogą wprowadzać w błąd.