Oferta programowa innych instytucji - Komisja Nadzoru Finansowego

Oferta programowa innych instytucji

MF
 
Najnowsza edycja projektu „Finansoaktywni”  jako jedna z propozycji możliwa do zaoferowania nauczycielom, którzy zadeklarują chęć zaangażowania się w kampanię Global Money Week 2021
 
 

Projekt/Program edukacyjny

Tegoroczna misja programu: „Podatki. To się opłaca” kierowana jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych (5, 6, 7 i 8 klas). Celem VII edycji jest przeprowadzenie działań edukacyjnych na temat podatków. Ma na celu uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne.

Webinarium/Lekcja/Szkolenie

W ramach projektu podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, że podatki są najważniejszą częścią budżetu państwa i poznają związek między płaceniem podatków, a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwa i obiektów sportowych czy opieki zdrowotnej.

Materiały edukacyjne

W ramach projektu przygotowane zostaną dla nauczycieli bezpłatne zestawy edukacyjne, które zawierają m.in. scenariusz lekcji, plakat edukacyjny, prezentację multimedialną i animację. Zestawy można pobrać w formie elektronicznej ze strony www.finansoaktywni.pl po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego do programu. Scenariusz lekcji pozwala na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie i matematyki rozszerzonych o tematykę podatków. Szczegółowe informacje są dostępne na ww. stronie.

Wsparciem dla nauczycieli mogą być również materiały z wcześniejszych edycji projektu – dostępne w formie elektronicznej na stronie www.finansoaktywni.pl.

Konkurs

Projekt, poza przeprowadzeniem lekcji, przewiduje również konkurs. Mogą się do niego zgłaszać zespoły uczniów pracujące pod opieką nauczyciela. Zadaniem uczniów będzie stworzenie filmu o podatkach. Dla 10 najlepszych zespołów przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju br. a jego finał odbędzie się zdalnie w czerwcu 2021 r. 

 

PIU_logo
 

 
 

Projekt/Program edukacyjny

Polska Izba Ubezpieczeń zaprasza na Dzień z ubezpieczeniami w ramach Global Money Week - 25 marca 2021 roku. W ramach Dnia z ubezpieczeniami odbędą się webinary pokazujące uczniom i nauczycielom, że ubezpieczenia są ciekawe, a przy okazji niezbędne w domowych budżetach. W ramach Dnia z ubezpieczeniami odbędzie się webinar - lekcja dla młodzieży szkół średnich oraz webinar szkoleniowy dla nauczycieli.

Webinarium/Lekcja/Szkolenie

Webinar dla młodzieży z powodzeniem zastąpi lub urozmaici programowe zajęcia w ramach przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”. Z kolei podczas spotkania z nauczycielami pokażemy, jak ciekawie wyjaśnić młodzieży ubezpieczenia. Dla nauczycieli, którzy wezmą udział w spotkaniu, przygotowaliśmy dodatkowe materiały – scenariusze lekcji oraz gotowe prezentacje. 

 • Lekcja o ubezpieczeniach dla uczniów szkół średnich, godz. 11:50 - 12:40, 25 marca 2021 r.
  Jak zaspokoić jedną z najważniejszych potrzeb człowieka? Poczucie bezpieczeństwa vs ryzyko
 • Rejestracja na lekcję

 • Przewodnik po ubezpieczeniach dla nauczycieli - szkolenie on-line dla nauczycieli, godz. 14:55 - 16:00, 25 marca 2021 r.
  5 prostych sposobów na ciekawe lekcje o ubezpieczeniach
  Rejestracja na szkolenie

  Zachęcamy do udziału w obu wydarzeniach. Na wszelkie pytania odpowie Agnieszka Durska, ekspert ds. komunikacji w PIU, a.durska@piu.org.pl, tel kom.: 506 956 846.
 
Materiały edukacyjne 
 
Komiksy nt. ubezpieczeń dla uczniów szkół podstawowych:
 
 
 
 

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej
 

 

Projekt/Program edukacyjny

 1. Konkurs „Dbam o swoje pieniądze, dbam o swoją przyszłość” dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej – konkurs realizowany w okresie 8 marca – 17 kwietnia 2021 r.; termin przesyłania prac konkursowych 22-28 marca 2021 r.
 2. Quiz wiedzy finansowej dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej – quiz dostępny w terminie 22-28 marca 2021 r.
 3. Quiz wiedzy finansowej dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej – quiz dostępny w terminie 22-28 marca 2021 r.
 4. Quiz wiedzy finansowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych i dla nauczycieli – quiz dostępny w terminie 22-28 marca 2021 r.
 5. Projekt „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” – zajęcia warsztatowe z zakresu zarządzania finansami osobistymi w terminie 22-28 marca 2021 r. w szkołach realizujących XIII edycję projektu.

Materiały edukacyjne

 1. Materiał edukacyjny „Krótka historia polskiego pieniądza” (klasy I-III szkoła podstawowa)
 2. Gra edukacyjna „Magiczne kule” (klasy I-III szkoły podstawowej)
 3. Gra edukacyjna „Zbuduj rakietę” (klasy I-III szkoły podstawowej)
 4. Gra edukacyjna „Krokodyle na Nilu” (klasy I-III szkoły podstawowej)
 5. Komiks edukacyjny „Czym jest dług?” (klasy I-III szkoły podstawowej)
 6. Film edukacyjny „Zuzia i Marcel. Magiczne pudełko” (klasy I-III szkoły podstawowej)
 7. Film edukacyjny „Zuzia i Marcel. Bankomat” (klasy I-III szkoły podstawowej)
 8. Publikacja „Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych” (klasy I-III szkoły podstawowej) – rozdział „Oszczędzanie i inwestowanie” wraz z kartami pracy dla uczniów
 9. Publikacja „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” (szkoła ponadpodstawowa) – rozdział „Planowanie finansowe” wraz z zadaniami dla uczniów
 10. Komplet materiałów edukacyjnych „Historia spółdzielczości” (szkoła ponadpodstawowa)
 11. Komplet materiałów edukacyjnych „Istota i rozwój SKOK-ów” (szkoła ponadpodstawowa)
 12. Komplet materiałów edukacyjnych „Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe a banki komercyjne” (szkoła ponadpodstawowa)

logo_UOKIK
 
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Portal konsument.edu.pl – interaktywne, nowoczesne narzędzie edukacyjne


Projekt edukacyjny

Konsument.edu.pl to angażujące narzędzie edukacyjne dla nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych (lub starszych klas szkół podstawowych), służące rozpowszechnianiu wiedzy o prawach konsumenta w Internecie.

Strona jest symulatorem portalu społecznościowego, w ramach którego inicjowanych jest 10 zdarzeń-zagrożeń realnie spotykanych w sieci, m.in. oszustwo zakupowe, wyłudzenie kodu BLIK, pułapka na subskrybenta, inwestycje alternatywne, piramida finansowa, fałszywa zbiórka charytatywna.

Wygląd strony, jej zawartość, mechanizmy i stosowane interakcje są identyczne jak te spotykane w Internecie. Użytkownik zachowuje się zatem naturalnie – np. ogląda film reklamowy, czyta post, wybiera towar, decyduje o sposobie dostawy i formie płatności, wypełnia formularz, czy też wchodzi w konwersację z chatbotem.

Dzięki temu w sposób bezpieczny (żadne z wpisywanych danych nie są zapisywane i archiwizowane) pokazane są sposoby działania cyberoszustów. Użytkownik poznaje konsekwencje lekkomyślnych decyzji, które – podejmowane pod wpływem impulsu lub z chęci szybkiego i wysokiego zysku – mogą oznaczać wymierne straty finansowe. Dowiaduje się, jak w podobnej sytuacji postąpić, na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustwa. Dostaje także wskazówki, co zrobić, jeśli do tego by doszło.

Materiały edukacyjne

Dla uczniów : w portalu społecznościowym – oprócz klasycznych wiadomości i informacji – na ucznia czyhają atrakcyjne oferty usług, okazji zakupowych czy inwestycji w postaci postów, banerów reklamowych lub na czacie u znajomych. Zadaniem ucznia jest znalezienie pułapek, a następnie skorzystanie z nich i wykonanie ciągu czynności. W przypadku trudności – uczeń będzie miał możliwość skorzystania z podpowiedzi. Każda sytuacja-pułapka kończy się krótkim filmem edukacyjnym, planszami pdf (z najważniejszymi informacjami dla danej tematyki symulacji i kontaktem do pomocnych instytucji) oraz krótkim testem wiedzy.

Dla nauczycieli : w portalu znajduje się specjalne menu dla nauczycieli „Materiały dla edukatorów”. Są tu zebrane w jednym miejscu przyciski uruchamiające daną symulację oraz 10 scenariuszy lekcji wraz z najważniejszymi informacjami związanymi z tematyką danej symulacji.

Dla uczniów i nauczycieli : film (wprowadzenie) w jaki sposób korzystać z portalu.

Portal konsument.edu.pl powstał w ramach zadania „Konsument cyberbezpieczny – aktywna edukacja” zrealizowanego przez Fundację Edukacji Prawnej ProPublika, dzięki finansowaniu ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 


 

Czy znalazłeś potrzebną informację?

Czy znalazłeś potrzebną informację?

Czy znalazłeś potrzebną informację?

Uzupełnij pole