Aktualności - Komisja Nadzoru Finansowego

Jacek Jastrzębski wystąpił w panelu dyskusyjnym podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos

Obrazek tytułowy
Data aktualizacji:

Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, wziął udział w panelu dyskusyjnym "The Future of Finance", organizowanym przez Atlantic Council oraz Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Three Seas Hub, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Zachęcamy do obejrzenia retransmisji panelu.  

Główne tezy wystąpienia Jacka Jastrzębskiego w panelu:

  • Jako nadzór finansowy widzimy szereg nowych zagrożeń związanych z rozwojem technologii. Należy jednak przy tym podkreślić, że tzw. „tradycyjne ryzyka” nie zniknęły. Rozwój technologii sprawia, że niektóre tradycyjne zagrożenia stają się jeszcze bardziej dotkliwe. Dlatego koncentrując się na nowych zagrożeniach, nie możemy zapomnieć o starych.
  • Współpracę pomiędzy podmiotami publicznymi a sektorem prywatnym uważam za wartościową alternatywę w stosunku do kolejnych, nowych regulacji. Być może jesteśmy na etapie, na którym kolejne regulacje lub zaostrzanie regulacji niewiele pomoże, a może sprawić, że stracimy przewagę konkurencyjną. Wierzę zatem, że lepsza, bardziej efektywna oraz elastyczna współpraca pomiędzy stroną publiczną i prywatną to lepsza droga niż nowe regulacje.
  • Ostatnie lata pokazały, że nie ma realnej alternatywy dla gwarantowanych przez państwo depozytów bankowych. Mogliśmy to również dostrzec w Stanach Zjednoczonych, gdzie gwarancja państwa została de facto rozszerzona na depozyty niegwarantowane. Jest to również jeden z powodów, dla których tradycyjna bankowość ma się dobrze i nie zniknie. 
  • Nie sądzę, abyśmy mieli ambicje czy też cel, aby stać się centrum dla rynku kryptoaktywów lub innych związanych z nimi usług. Staramy się koncentrować na promowaniu innych zastosowań technologii blockchain niż kryptowaluty. Na polskim rynku mamy kilka przykładów takich zastosowań, związanych np. z systemem e-głosowania na giełdzie. Blockchain można wykorzystać jako narzędzie do zapewnienia bezpiecznego systemu głosowania. Chętnie badamy też możliwości tej technologii w dziedzinie cyberbezpieczeństwa czy ochrony konsumentów i zapewnienia konsumentom wymaganych informacji produktowych. To jest coś, co chcielibyśmy promować i wspierać.
  • Dostrzegamy potencjalne korzyści i możliwości zastosowania technologii blockchain m.in. w sektorze ochrony zdrowia, w usługach publicznych, w autoryzacji czy uwierzytelnianiu, w zarządzaniu tożsamością. Należy sobie jednak zadać pytanie, dlaczego – poza obszarem kryptoaktywów – blockchain nie rozwija się tak szybko, jak byśmy tego oczekiwali. Wciąż nie dostrzegamy tak znaczących, tak spektakularnych przypadków zastosowania tej technologii, jakich się spodziewaliśmy. My jako nadzór finansowy mamy programy wspierające technologię blockchain. Ale z pewnych powodów – i to jest pytanie otwarte – nie zaobserwowaliśmy tak spektakularnych przypadków zastosowania tej technologii, jakich prawdopodobnie wszyscy spodziewaliśmy się kilka lat temu.
  • Analogiczne pytanie można postawić w odniesieniu do sztucznej inteligencji. Czy sztuczna inteligencja dostarczy nam spektakularnych przypadków użycia, które zmienią nasz świat? Uważam, że wciąż jesteśmy przed odpowiedzią na to pytanie i przez właściwą oceną wpływu sztucznej inteligencji. Czy AI stanie się prawdziwą rewolucją, dopiero się okaże. Z punktu widzenia rynków finansowych może ona oznaczać, że rynki staną się szybsze, bardziej interesujące, ale też że znacząco wzrośnie ich zmienność, a co za tym idzie – też związane z dużą zmiennością ryzyko dla uczestników rynku.