Stanowisko UKNF w sprawie zasad wypełniania przez osoby pełniące obowiązki zarządcze oraz osoby blisko z nimi związane obowiązków notyfikacyjnych wynikających z art. 19 rozporządzenia MAR
data aktualizacji
W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi osób pełniących obowiązki zarządcze oraz osób blisko z nimi związanych dotyczącymi powstania obowiązku notyfikacyjnego na podstawie art. 19 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie MAR) w wyniku ustanowienia zastawu na akcjach emitenta, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) przedstawia stanowisko w tym zakresie.
Na podstawie art. 19 ust.1 lit. a) rozporządzenia MAR, osoby pełniące obowiązki zarządcze oraz osoby blisko z nimi związane zobowiązane są powiadamiać emitenta oraz UKNF o każdej transakcji zawieranej na ich własny rachunek w odniesieniu do akcji lub instrumentów dłużnych tego emitenta, instrumentów pochodnych bądź innych powiązanych z nimi instrumentów finansowych.
Przepis szczególny art. 19 ust. 7 lit. a) rozporządzenia MAR stanowi, że transakcje, które wymagają powiadomienia, obejmują także transakcje zastawiania przez osoby, o których mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia MAR.
Podkreślić należy, że w pkt 58 preambuły do rozporządzenia MAR wskazano, że „obowiązek publikacji informacji o transakcjach dokonywanych przez kadrę kierowniczą obejmuje także zastawianie lub pożyczanie instrumentów finansowych, gdyż zastawianie akcji może mieć istotny, potencjalnie destabilizujący wpływ na przedsiębiorstwo w razie ich nagłego nieprzewidzianego zbycia. Wobec braku ujawnienia ww. informacji rynek może nie być świadomy zaistnienia zwiększonego prawdopodobieństwa np. znacznej przyszłej zmiany w strukturze własności akcji, wzrostu podaży akcji na rynku lub utraty praw głosu w danym przedsiębiorstwie”.
Ustawodawca polski przewidział w polskim systemie prawnym różne rodzaje zastawu. Mowa tu w szczególności o:
- zastawie zwykłym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny;
- zastawie rejestrowym w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów;
- zastawie finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o niektórych zabezpieczeniach finansowych.