Komunikaty - Komisja Nadzoru Finansowego

KOMUNIKACJA

Komunikat ws. decyzji podjętych przez Komisję Nadzoru Finansowego 26 stycznia 2024 roku

Obrazek tytułowy
Data aktualizacji:

W głosowaniu udział wzięli: 

  • Jacek Jastrzębski – Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
  • Marcin Mikołajczyk – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego
  • Sebastian Skuza – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego
  • Krystian Wiercioch – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego
  • Wojciech Dyduch – Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
  • Jarosław Niezgoda – Przedstawiciel ministra właściwego ds. instytucji finansowych
  • Paweł Szałamacha – Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego 
  • Maciej Tomczak – Przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów 
  • Wacław Turek – Przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki
  • Marcin Wroński – Przedstawiciel ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego 

1. Komisja jednogłośnie nie wyraziła zgody na powołanie:

  • Anny Babulewicz-Marchel na stanowisko Prezesa Zarządu Vistula Banku Spółdzielczego

W wyniku analizy i oceny zgromadzonych materiałów Komisja ustaliła, że Anna Babulewicz-Marchel nie spełnia jednego z wymogów, o których mowa w art. 22aa ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe („ustawa”). Tym samym zachodzi przesłanka odmowy wyrażenia zgody na powołanie jej na prezesa zarządu banku, określona w art. 22b ust. 3 pkt 1) ustawy.

2. Komisja jednogłośnie zezwoliła na wycofanie z obrotu na rynku regulowanym, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA, akcji:

  • Solar Company SA z siedzibą w Poznaniu – z dniem 9 lutego 2024 roku
  • STS Holding SA z siedzibą w Katowicach – z dniem 7 lutego 2024 roku

3. Komisja, po rozpatrzeniu wniosku Bankowego Funduszu Gwarancyjnego („BFG”), jednogłośnie zatwierdziła zmianę metody wyznaczania składek należnych od banków na fundusz gwarancyjny banków.

Kwoty składek na fundusz gwarancyjny banków należnych w danym roku od poszczególnych banków, objętych systemem gwarantowania depozytów, są wyznaczane w oparciu o łączną kwotę składek, która jest określana corocznie przez Radę Funduszu w formie uchwały1. W każdym kwartale ¼ tej kwoty podlega podziałowi pomiędzy banki i oddziały banków zagranicznych na podstawie wolumenów ich środków gwarantowanych, według stanu na koniec kwartału poprzedzającego kwartał, za który należna jest składka.

Składki należne od banków na cele gwarantowania depozytów są wyznaczane z uwzględnieniem:

1) podstawy wyznaczania, tj. wartości środków gwarantowanych w banku zobowiązanym do wniesienia składki na koniec kwartału poprzedzającego kwartał, którego składka dotyczy,
2) profilu ryzyka tego banku, uwzględniającego kategorie ryzyka: 
a) kapitału,
b) płynności i finansowania,
c) jakości aktywów, 
d) modelu prowadzenia działalności i zarządzania,
e) potencjalnych strat funduszu gwarancyjnego w przypadku niewypłacalności banku,

3) przynależności do systemu ochrony instytucjonalnej („IPS”).

Podstawę wyznaczania oraz przynależność do IPS zostały określone w ustawie o BFG oraz w rozporządzeniu MRiF2. Sposób określania profilu ryzyka banku związanego z jego działalnością został również, w sposób ramowy, określony w rozporządzeniu MRiF, a także uszczegółowiony w ramach metody wyznaczania składek, opracowanej przez BFG, a metoda ta wymaga zatwierdzenia przez Komisję.

Zatwierdzona metoda ma również zastosowanie do ustalania wysokości składek nadzwyczajnych, w przypadku gdyby została podjęta decyzja o ich pobraniu.

4. Komisja, po rozpatrzeniu wniosku Bankowego Funduszu Gwarancyjnego („BFG”), jednogłośnie zatwierdziła zmianę metody wyznaczania składek banków na fundusz gwarancyjny, należnych od oddziałów banków zagranicznych.

Kwoty składek na fundusz gwarancyjny banków należnych w danym roku od poszczególnych oddziałów banków zagranicznych, objętych systemem gwarantowania depozytów, są wyznaczane w oparciu o łączną kwotę składek, która jest określana corocznie przez Radę Funduszu w formie uchwały3. W każdym kwartale ¼ tej kwoty podlega podziałowi pomiędzy banki i oddziały banków zagranicznych na podstawie wolumenów ich środków gwarantowanych, według stanu na koniec kwartału poprzedzającego kwartał, za który należna jest składka.

Składki należne od oddziałów banków zagranicznych na cele gwarantowania depozytów są wyznaczane z uwzględnieniem następujących elementów:

1) podstawy wyznaczania, tj. wartości środków gwarantowanych w oddziale banku zagranicznego zobowiązanym do wniesienia składki na koniec kwartału poprzedzającego kwartał, którego składka dotyczy,
2) profilu ryzyka tego oddziału banku zagranicznego, uwzględniającego kategorie ryzyka:
a) kapitału, 
b) płynności i finansowania, 
c) jakości aktywów,
d) modelu prowadzenia działalności i zarządzania,

e) potencjalnych strat funduszu gwarancyjnego w przypadku niewypłacalności oddziału.

Podstawa wyznaczania określona jest w ustawie o BFG oraz rozporządzeniu MRiF4. Sposób określania profilu ryzyka oddziału banku zagranicznego związanego z jego działalnością został również w sposób ramowy określony w rozporządzeniu MRiF. Wymaga jednak uszczegółowienia w ramach metody wyznaczania składek, opracowanej przez BFG, a metoda ta wymaga zatwierdzenia przez Komisję.

Zatwierdzona metoda ma również zastosowanie do ustalania wysokości składek nadzwyczajnych, w przypadku gdyby została podjęta decyzja o ich pobraniu.

5. Komisja, po rozpatrzeniu wniosku Bankowego Funduszu Gwarancyjnego („BFG”), jednogłośnie zatwierdziła zmianę metody wyznaczania składek na fundusz gwarancyjny spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Kwoty składek na cele gwarantowania depozytów, należnych w danym roku od poszczególnych kas, są wyznaczane w oparciu o łączną kwotę składek, która jest określana corocznie przez Radę Funduszu w formie uchwały5. W każdym kwartale ¼ tej kwoty podlega podziałowi pomiędzy poszczególne kasy z uwzględnieniem następujących elementów:

1) podstawy wyznaczania składek, tj. wartości środków gwarantowanych w kasie zobowiązanej do wniesienia składki, na koniec kwartału poprzedzającego kwartał, którego składka dotyczy,
2) profilu ryzyka kasy, uwzględniającego wskaźniki ryzyka należące do następujących kategorii:
• kapitału, 
• płynności i finansowania, 
• jakości aktywów,

• modelu prowadzenia działalności i zarządzania.

Zmiana metody wyznaczania składek na fundusz gwarancyjny spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych dotyczy: 

a) zmiany wzorów obliczeniowych dotyczących wyznaczania współczynnika ARW (zamiana funkcji liniowej na funkcję wykładniczą) oraz dodania współczynnika korekty,
b) modyfikacji postanowień określających tryb dokonywania korekt składek należnych za kwartał,

c) zmiany definicji oraz komórek sprawozdawczych dla pozycji „Kredyty i pożyczki członkowskie” oraz „Kredyty i pożyczki członkowskie przeterminowane powyżej 3 miesięcy”.

Podstawę wyznaczania składek określa art. 290 ust. 1 ustawy o BFG. Sposób określania profilu ryzyka kasy został w sposób ramowy określony w rozporządzeniu6. Wymaga on jednak uszczegółowienia w ramach metody wyznaczania składek, opracowanej przez BFG, a metoda ta wymaga zatwierdzenia przez Komisję. 

Ocena ryzyka kas dla celów kalkulacji składek jest oparta na danych pochodzących ze sprawozdawczości przekazywanej przez kasy do Komisji, według stanu na dzień ostatniego rocznego sprawozdania finansowego, które były dostępne na 31 grudnia roku poprzedzającego rok kalendarzowy, na który należne są składki.

Metoda wyznaczania składek ma również zastosowanie do ustalania wysokości składek nadzwyczajnych, w przypadku gdyby została podjęta decyzja o ich pobraniu.

6. Komisja jednogłośnie podjęła decyzję o utrzymaniu w mocy decyzji z 28 kwietnia 2023 roku zakazującej  

  • W1 sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie 

wykonywania działalności w charakterze małej instytucji płatniczej, w związku z rażącym naruszeniem obowiązków związanych z prowadzeniem tej działalności, wynikających z ustawy o usługach płatniczych.

7. Komisja zapoznała się z informacją:

  • na temat ryzyka prawnego dotyczącego portfela walutowych kredytów mieszkaniowych – informacja cykliczna listopad 2023
  • w sprawie sytuacji banków spółdzielczych i zrzeszających po III kwartale 2023 roku
______________________
1zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. z 2022 r. poz. 2253, ze zm.) – ustawa o BFG
2rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. w sprawie sposobu określania profilu ryzyka banków i oddziałów banków zagranicznych oraz uwzględniania tego profilu w wyznaczaniu składek na fundusz gwarancyjny banków (Dz.U. z 2021 r. poz. 1257, ze zm.) – rozporządzenie MRiF
3zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. z 2022 r. poz. 2253, ze zm.) – ustawa o BFG
4rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. w sprawie sposobu określania profilu ryzyka banków i oddziałów banków zagranicznych oraz uwzględniania tego profilu w wyznaczaniu składek na fundusz gwarancyjny banków (Dz.U. z 2021 r. poz. 1257, ze zm.) – rozporządzenie MRiF
5zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. z 2022 r. poz. 2253, ze zm.) – ustawa o BFG
6rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. w sprawie sposobu określania profilu ryzyka spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz uwzględniania tego profilu w wyznaczaniu składek na fundusz gwarancyjny kas (Dz.U. z 2017 r. poz. 26, ze zm.)