Komunikaty - Komisja Nadzoru Finansowego

KOMUNIKACJA

Komunikat KNF dotyczący wydania decyzji administracyjnej ws. Interma Trade SA w likwidacji z siedzibą w Warszawie

Obrazek tytułowy
Data aktualizacji:

Komisja Nadzoru Finansowego („Komisja”) wydała 20 sierpnia 2021 r. decyzję nakładającą na Interma Trade SA w likwidacji z siedzibą w Warszawie („Spółka”, dawniej: Interma Trade SA w likwidacji z siedzibą w Gnieźnie)

  • karę pieniężną w wysokości 200 000 zł za nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych polegających na braku terminowego przekazania do wiadomości publicznej informacji poufnych, co stanowi naruszenie art. 56 ust. 1 pkt 1 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych1 w zw. z art. 154 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi2

Spółka nie przekazała w terminie do publicznej wiadomości dwóch informacji poufnych dotyczących istotnej zmiany przychodów Grupy kapitałowej, w której Spółka jest podmiotem dominującym, osiąganych z tytułu handlu metalami szlachetnymi w grudniu 2016 r. i styczniu 2017 r. Informacje poufne zostały przekazane przez Spółkę do publicznej wiadomości za późno w stosunku do momentu ich powstania tj. bez zachowania wymogu niezwłocznej publikacji informacji po powzięciu o nich wiedzy. Nieterminowa publikacja tych informacji doprowadziła do stanu dezinformacji na rynku kapitałowym, który utrzymywał się przez prawie dwa miesiące (w przypadku danych za grudzień 2016 r.) i przez prawie dwa tygodnie (w przypadku danych za styczeń 2017 r.). W konsekwencji nienależytego wykonania obowiązków informacyjnych inwestorzy nie posiadali rzetelnych informacji dotyczących istotnego zmniejszenia przychodów Grupy kapitałowej i zmian jej kondycji finansowej. Oznacza to, że inwestorzy mogli podejmować decyzje inwestycyjne w oparciu o niepełny, a tym samym nieprawdziwy obraz działania Grupy kapitałowej. 

Informacje o istotnej zmianie przychodów Grupy kapitałowej w segmencie hurtowego handlu metalami szlachetnymi w grudniu 2016 r. i w styczniu 2017 r. były dla akcjonariuszy informacjami istotnymi. To właśnie działalność prowadzona w tym segmencie stanowiła podstawową działalność Grupy Kapitałowej i jako taka generowała zdecydowaną większość osiąganych przychodów. W 2016 r. udział skonsolidowanych przychodów segmentu surowce w skonsolidowanych przychodach ogółem wynosił aż ok. 93%. Wskazane informacje poufne były de facto informacjami o znacznym zmniejszeniu skali działalności operacyjnej Grupy kapitałowej. 

Niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie przez emitentów obowiązków informacyjnych związanych z publikacją informacji poufnych godzi w dobro szczególnie chronione, jakim jest interes uczestników rynku kapitałowego oraz jego bezpieczeństwo i przejrzystość. Niezwłoczne publikowanie informacji poufnych pozwala zachować równowagę informacyjną na rynku kapitałowym. 

Komisja podkreśla, że rynek kapitałowy jest szczególnie wrażliwy na informacje dotyczące instrumentów finansowych i ich emitentów. Mogą one mieć wpływ na cenę instrumentów finansowych. Dlatego informacja jest jednym z najcenniejszych dóbr na rynku kapitałowym, a postępowanie z informacjami jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania spółek publicznych. 

Komisja zwraca uwagę, że w momencie dokonania naruszeń obowiązywał zarówno art. 56 ustawy o ofercie, w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy zmieniającej, art. 154 ustawy o obrocie, w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy zmieniającej, jak i art. 7 oraz art. 17 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz. Urz. UE L 173 z dnia 12 czerwca 2014 r., t. 57, s. 1, ze zm.). 

Maksymalny wymiar kary pieniężnej za stwierdzone naruszenia wynosi 1 000 000 zł. 

______________________

1W brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 724, dalej: „ustawa zmieniająca”).
2W ww. brzmieniu.
Do pobrania

Komunikat KNF dotyczący wydania decyzji administracyjnej ws. Interma Trade SA w likwidacji z siedzibą w Warszawie

plik .pdf, 431,3kB
Pobierz