CRD/CRR
Regulacje europejskie wprowadzające pakiet CRD IV / CRR mają strukturę trzypoziomową, zgodną z wymogami tzw. procedury Lamfalussy’ego, stosowaną w Unii Europejskiej do wydawania przepisów normujących funkcjonowanie sektora finansowego.
1) Akt poziomu 1 (Akt podstawowy, czyli dyrektywa ramowa) – Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE.
Dyrektywa normuje tylko podstawowe zasady wchodzące w skład pakietu CRD IV / CRR, w wielu wypadkach pozostawiając szczegóły rozwiązań do unormowania w aktach 2 poziomu, czyli w rozporządzeniu.
Dyrektywa poziomu 1 uchwalana jest w zwykłej procedurze prawodawczej (art. 294 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej), przed wejściem w życie Traktatu z Lizbony nazywanej procedurą współdecydowania.
2) Akt 2 poziomu – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012.
Rozporządzenie wydawane jest na podstawie art. 290 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Dla procedury jego uchwalania ma znaczenie również rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję Europejską.
3) Akty 3 poziomu – Dalsze uszczegółowienie przepisów zawartych w pakiecie CRD IV / CRR ma miejsce w aktach 3 poziomu. Wśród nich znajdą się:
akty wydawane w formie prawnie wiążących standardów technicznych (binding technical standards, BTS), w tym: regulacyjnych standardów technicznych (regulatory technical standards, RTS) lub wykonawczych standardów technicznych (implementing technical standards, ITS),
mające niewiążący prawnie charakter, wytyczne przygotowanych przez EBA (EBA guidelines), które będą obowiązywać na podstawie samodyscypliny organów nadzoru i podmiotów rynkowych, na zasadzie tzw. comply or explain (stosuj się do wspólnie przyjętych rozwiązań, a jeśli nie, to wytłumacz dlaczego nie możesz się do nich stosować).
Wykonawcze standardy techniczne wydawane są na podstawie art. 291 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Dla procedury jego uchwalania ma znaczenie również rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję Europejską.