Multimedia - Komisja Nadzoru Finansowego

O KNF

Emil Radziszewski i Piotr Brudnicki wystąpili na wspólnej konferencji UW/UKNF/RPO/RF

Emil Radziszewski, Dyrektor Zarządzający Pionem Nadzoru Bankowego oraz Piotr Brudnicki, Ekspert z Departamentu Compliance Urzędu KNF, wystąpili podczas XXIV Konferencji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego „Nowe technologie jako źródło wyzwań dla systemu prawa w Polsce”. Urząd KNF był współorganizatorem tego wydarzenia, wspólnie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz Rzecznikiem Finansowym. Moderatorem sesji referatowej, w której wystąpili przedstawiciele UKNF, był Zbigniew Wiliński, Dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych FinTech. Wystąpienie otwierające konferencję wygłosił Jacek Jastrzębski, Przewodniczący KNF.

Emil Radziszewski podczas swojego wystąpienia mówił o wpływie technologii blockchain na sektor usług płatniczych w Polsce. Stwierdził, że wpływ ten jest obecnie znikomy, a dominującym medium transferu w ramach usług płatniczych pozostaje pieniądz skrypturalny (bezgotówkowy), obsługiwany w ramach scentralizowanego, wysoko rozwiniętego technologicznie i jednego z najnowocześniejszych na świecie systemu płatniczego. System ten obejmuje m. in. prawie 2 tys. dostawców usług płatniczych i efektywne systemy płatności (w tym płatności natychmiastowych). Za podstawowe warunki stworzenia przez technologię blockchain przeciwwagi konkurencyjnej w tym środowisku uznał wykorzystanie jej w pierwszej kolejności do rozliczeń pomiędzy dostawcami usług płatniczych i zastąpienie w ten sposób tradycyjnych systemów płatności. Następnym krokiem powinno być rozwiązanie „trylematu blockchaina”, umożliwiające uzyskanie odpowiednio dużej skali transakcyjności przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa i rozproszenia. Docelowe osiągnięcie odpowiedniej skali możliwe będzie poprzez stworzenie pożądanego poziomu zaufania (w tym poprzez rozwiązania regulacyjne) i użyteczności dla końcowych użytkowników metod płatności alternatywnych dla pieniądza skrypturalnego i rachunku płatniczego.

Piotr Brudnicki podczas swojego wystąpienia mówił o wpływie zmian AML/CFT na praktykę i funkcjonowanie rynku płatniczego oraz kryptoaktywów w Polsce. Omówił obowiązki wynikające z przepisów ustawy AML oraz problematykę wynikającą z realizacji jej wymogów, m.in. w kontekście sankcji związanych z wojną w Ukrainie. Wskazał, że regulacje AML/CFT podważyły pierwotną ideę kryptowalut, wpłynęły też na wycofanie się części podmiotów tej branży z działalności, jednakże jak zaprezentował, regulacje te istotnie wpłynęły na podniesienie świadomości i wiedzy pozwalającej ograniczyć ryzyko wprowadzania do obrotu finansowego wartości pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł. Zaznaczył również, jak zmieniał się rynek usług płatniczych i charakter ich współpracy z podmiotami rynku kryptoaktywów. Ponadto odniósł się także do nadchodzących wyzwań regulacyjnych i nadzorczych oraz konieczności stałego rozwijania narzędzi analitycznych w obszarze kryptoaktywów.