Multimedia - Komisja Nadzoru Finansowego

O KNF

Kamil Liberadzki wystąpił w panelu na Kongresie FinReg 2021

Kamil Liberadzki, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji, wziął udział w panelu „Ryzyka klimatyczne w działalności bankowej – perspektywa rynkowa i nadzorcza”, w ramach Kongresu Regulacji Rynków Finansowych FinReg 2021.

Główne tezy wygłoszone podczas panelu przez Kamila Liberadzkiego:

„Trzeba pamiętać, że rewolucja klimatyczna może być lepszym sposobem na silny impuls fiskalno- monetarno-inwestycyjny ze strony także sektora finansowego niż to, co było stosowane np. w Japonii, czyli betonowanie wybrzeży czy budowanie autostrad lub nowych linii kolejowych w kraju o już rozwiniętej infrastrukturze. Działania w Japonii (tzw. „Abenomika”) nie zapewniły temu krajowi trwałego wzrostu.

Unia Europejska, także z zamiarem odbudowy gospodarki po pandemii Covid-19 i nadania jej nowego pędu rozwojowego, chce przekierować strumień środków finansowych w nowe obszary, które są korzystne klimatycznie i społecznie (ESG).

Należy w to zadanie „wprząc” zasoby prywatne kapitału, zatem unijny regulator zamierza odgórnie narzucić instytucjom finansowym nowe kryteria, nowe zasady alokacji kapitału w oparciu o kryteria ESG (environmental- social – governance).

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) ma odegrać szczególną rolę tworząc nowe zasady rozumienia wpływu ryzyk ESG na stabilność instytucji oraz wypracować nowe metody analityczne do oceny ESG na działalność bankową.

Sekwencja działań regulacyjnych jest następująca: 1) Obowiązek badania wpływu skutków udzielenia kredytu na środowisko; 2) Raportowanie i ujawnianie czynników ESG; 3) „Zielone” stress-testy oraz uwzględnianie ryzyk ESG w systemie zarządzania ryzykiem instytucji na każdym poziomie; 4) Uwzględnianie ryzyk ESG w Filarze I.