Polska zajęła 4. miejsce w Locked Shields 2021

data aktualizacji

Polska zajęła wysokie, 4. miejsce w największych na świecie ćwiczeniach cyberbezpieczeństwa Locked Shields 2021. Działania polskiej drużyny wspierali specjaliści z CSIRT KNF.

W dniach od 13 do 16 kwietnia 2021 r. odbyła się 11. edycja największych na świecie ćwiczeń cyberbezpieczeństwa organizowanych przez NATO. Polski zespół zajął bardzo wysoką, 4. pozycję na 22 drużyny, co świadczy o doskonałej wiedzy, dużym doświadczeniu i wysokich kompetencjach naszej drużyny. W ćwiczeniach po stronie Polski brali udział wojskowi specjaliści od cyberbezpieczeństwa wraz z przedstawicielami sektora prywatnego i publicznego. Eksperci z zespołu CSIRT KNF, na co dzień walczący z cyberzagrożeniami polskiego rynku finansowego, weszli w skład zespołu zajmującego się bezpieczeństwem aplikacji internetowych. 

W tym roku, ze względów pandemicznych, ćwiczenia odbywały się w formie zdalnej, w formule rywalizacji pomiędzy zespołami atakującymi (Red Team) a broniącymi (Blue Team), które działały jak zespoły szybkiego reagowania na cyberzagrożenia. Scenariusz zakładał ochronę fikcyjnego państwa Berylii przed zmasowanymi atakami na jego systemy teleinformatyczne. Specjaliści z zespołów Blue Team mieli za zadanie ochronę ok. 5000 systemów informatycznych i systemów krytycznych przed atakami prowadzonymi w czasie rzeczywistym przez zespoły Red Team. Oprócz ochrony systemów IT do zadań zespołów Blue Team należało również zgłaszanie incydentów, podejmowanie strategicznych decyzji, a także obsługa medialna i prawna sytuacji kryzysowych.