Piąte badanie ilościowe (QIS5) - Komisja Nadzoru Finansowego

Data aktualizacji:

Komisja Europejska zwróciła się do Komitetu Europejskich Nadzorów Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (CEIOPS) z prośbą o przeprowadzenie wśród europejskich zakładów ubezpieczeń i reasekuracji piątego ilościowego badania wpływu QIS5 (Fifth Quantitative Impact Study – QIS5) projektowanych rozwiązań nowego systemu wypłacalności na sytuację finansową oraz wypłacalność zakładów ubezpieczeń i reasekuracji.

Komisja Europejska poprosiła o przeprowadzenie badania QIS5 w okresie od sierpnia do listopada 2010 roku oraz o sporządzenie europejskiego raportu wyników z badania do kwietnia 2011 roku. Komisja Europejska poprosiła zakłady ubezpieczeń i reasekuracji o przeprowadzenie badania przy zachowaniu jak największej staranności. Badanie zostało przeprowadzone według stanu na dzień 31 grudnia 2009 roku. W Polsce za koordynowanie badania odpowiedzialny był Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Podstawowymi celami badania QIS5 były:

  • zebranie informacji nt. ilościowego wpływu wejścia w życie aktów wykonawczych na bilans zakładów ubezpieczeń i reasekuracji,

  • weryfikacja, czy specyfikacja techniczna badania jest zgodna z założeniami i celami kalibracji określonymi w dyrektywie,

  • zachęcenie zakładów ubezpieczeń i reasekuracji oraz organów nadzoru do przygotowania się do wejścia w życie reżimu Wypłacalność II, w tym identyfikacja procesów wewnętrznych, procedur oraz infrastruktury wymagających usprawnień, w szczególności zachęcenie zakładów ubezpieczeń i reasekuracji do poprawy procesu gromadzenia danych,

  • zachęcenie organów nadzoru oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji do prowadzenia stałego dialogu w przygotowaniu do nowego systemu nadzoru.

Zakłady ubezpieczeń i reasekuracji zostały poproszone o przekazywanie wyników badania do krajowych organów nadzoru w terminie do dnia 31 października 2010 roku, natomiast ubezpieczeniowe grupy kapitałowe do dnia 15 listopada 2010 roku jednocześnie do krajowych organów nadzoru oraz centralnej bazy CEIOPS.

Specyfikacja techniczna badania QIS5, kwestionariusze ilościowe oraz jakościowe, a także szczegółowe informacje o samym badaniu były dostępne na stronie internetowej CEIOPS.

Metodologia badania:

A. Dokumenty wprowadzające
icon_doc_pdf_small List Davida Wrighta
icon_doc_pdf_small Prośba o poradę

B. Specyfikacja techniczna
icon_doc_pdf_small Specyfikacja techniczna QIS5
icon_doc_pdf_small Errata do specyfikacji technicznej QIS5
icon_doc_pdf_small Załączniki do specyfikacji technicznej QIS5
icon_doc_pdf_small Struktura terminowa stopy procentowej wolnej od ryzyka 
icon_doc_pdf_small Współczynniki dla ryzyka katastroficznego

C. Kwestionariusze ilościowe 
icon_doc_pdf_smallArkusz kalkulacyjny (solo & grupy)
icon_doc_pdf_small Narzędzie do aktualizacji arkusza 
icon_doc_pdf_small Narzędzie do transferu danych ze starej do nowej wersji arkusza

D. Kwestionariusze jakościowe 
icon_doc_pdf_small Przewodnik po kwestionariuszach jakościowych 
icon_doc_pdf_small Kwestionariusz jakościowy dla zakładów solo 
icon_doc_pdf_small Kwestionariusz jakościowy dla grup 
icon_doc_pdf_smallKwestionariusz jakościowy dot. modeli wewnętrznych 
icon_doc_pdf_small Kwestionariusz jakościowy (excel) 

E. Pozostałe dokumenty 
icon_doc_pdf_small Procedura pytań i odpowiedzi
icon_doc_pdf_small Pytania i odpowiedzi


W dniu 22 lipca 2010 roku odbyło się spotkanie inauguracyjne poświęcone piątemu ilościowemu badaniu wpływu QIS5. Podczas spotkania zostały przedstawione: aktualny stan prac w projekcie „Wypłacalność II”, organizacja badania QIS5 oraz specyfikacja techniczna badania QIS5.

icon_doc_pdf_small Prezentacja ze spotkania inauguracyjnego

14 marca 2011 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował raport z wyników badania QIS5, testującego zasady wyznaczania wymogów  kapitałowych w systemie Wypłacalność II.
 
icon_doc_pdf_small Raport europejski z badania QIS5 
icon_doc_pdf_small Załączniki do raportu 
icon_doc_pdf_small List EIOPA do Komisji Europejskiej 
icon_doc_pdf_small Informacja prasowa 
 
W dniach 17 i 23 marca 2011 r. UKNF przeprowadził spotkania z prezesami zakładów ubezpieczeń/reasekuracji oraz z pozostałymi ich pracownikami podsumowujące wyniki badania QIS5 dla Polski.
 
icon_doc_pdf_small Badanie QIS5. Podsumowanie 5. ilościowego badania wpływu QIS5 w Polsce - 17 marca 2011 r. 
icon_doc_pdf_small Badanie QIS5. Podsumowanie 5. ilościowego badania wpływu QIS5 w Polsce - 21 marca 2011 r. 

UKNF przeprowadził również w 2011 r. serię indywidualnych spotkań z zakładami ubezpieczeń/reasekuracji nt. wyników badania QIS5.

27 maja 2011 r.  w ramach współpracy z Polską Izbą Ubezpieczeń odbyło się ponadto spotkanie z przedstawicielami Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych, na którym  omówiono wyniki badania QIS5 w Polsce specyficznie w kontekście tych towarzystw.