CSIRT KNF - Komisja Nadzoru Finansowego

Dla rynku

Fałszywe inwestycje – obietnice dużego zysku

Data aktualizacji:

Oszustwa inwestycyjne są jednym z najczęstszych ataków wymierzonych w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. W ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się z oszustwami dotyczącymi kryptowalut lub inwestowania na rynku Forex.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Zespół CSIRT KNF zgłosił 3424 reklam, zamieszczonych w mediach społecznościowych, zachęcających do "Fałszywych inwestycji”. 

W większości przypadków schemat działania tego oszustwa jest bardzo podobny. Cyberprzestępcy wykorzystują media społecznościowe, zamieszczając w nich fałszywe reklamy dotyczące intratnych inwestycji. Przyciągają uwagę użytkowników, zazwyczaj oferując bardzo wysokie zyski bez ryzyka utraty pieniędzy. Zachęcają do pobrania konkretnej aplikacji, rzekomo umożliwiającej zainwestowanie pieniędzy.

Po rejestracji, z użytkownikiem kontaktuje się konsultant oferujący pomoc w przejściu całego procesu. W kolejnym etapie ofiara uzyskuje dostęp do fałszywej platformy inwestycyjnej, na którą może wpłacić środki. Po ich wpłaceniu oszuści, wykorzystując socjotechnikę, nakłaniają poszkodowanego do kolejnych wpłat.

W późniejszym etapie ofiara może być proszona o zainstalowanie programu do obsługi zdalnej. Pozwala on cyberprzestępcom na dostęp do treści na urządzeniu użytkownika i przechwytywanie danych dostępowych do jego bankowości elektronicznej.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym raportem na ten temat.

Do pobrania

Fałszywe Inwestycje - raport CSIRT KNF

plik .pdf, 3,6MB
Pobierz