Global Money Week 2018 - Komisja Nadzoru Finansowego

Data aktualizacji:

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) po raz czwarty koordynował na poziomie krajowym akcję Global Money Week (GMW)Światowy Tydzień Pieniądza. W ramach VII edycji GMW, która przebiegała pomiędzy 12-18 marca 2018 r. pod hasłem Money Matters MatterPieniądze się liczą, UKNF współpracował z Ministerstwem Finansów. Kampania Global Money Week objęła ponad 10 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski, w tym najmłodszych w wieku przedszkolnym, uczniów szkół na wszystkich etapach edukacji, a także podopiecznych specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.

Celem międzynarodowej kampanii Global Money Week jest zainspirowanie dzieci i młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu, przygotowanie młodego pokolenia do podejmowania świadomych decyzji finansowych, a tym samym walka z wykluczeniem finansowym.

Podczas Światowego Tygodnia Pieniądza uczestnicy Kampanii - 86 szkół i 1 biblioteka publiczna, realizowali pod hasłem Pieniądze się liczą różnorodne działania mające na celu zwrócenie uwagi na ważną rolę finansów w życiu codziennym. Wśród najchętniej podejmowanych form aktywności znalazły się m.in. lekcje, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry i zabawy z zakresu edukacji finansowej, quizy, projekcje filmów, konkursy wiedzy i umiejętności, konkursy obejmujące różne dziedziny twórczości artystycznej m.in. na plakat promujący hasło bieżącej edycji GMW, projekt skarbonki wykonanej z surowców wtórnych, najciekawszą prezentację multimedialną, czy krótki film. Konkursom plastycznym towarzyszyły wystawy prac prezentowane całej społeczności szkolnej. Ponadto uczniowie przeprowadzali w swoich grupach rówieśniczych badania/ankiety z zakresu finansów osobistych i zarządzania budżetem domowym, a także przygotowali audycje, nawiązujące do hasła GMW, wyemitowane przez szkolny radiowęzeł.

Dodatkowo dzięki współpracy UKNF z Ministerstwem Finansów (MF) w ramach GMW 2018, uczestnicy kampanii mieli okazję wziąć udział w IV edycji programu edukacyjnego FINANSOAKTYWNI. Misja:Budżet. Ogarniamy wydatki!
Finansoaktywni to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli organizowany przez Ministerstwo Finansów, którego głównym celem  jest zapoznanie uczniów z pojęciem budżetu: Co to jest budżet? Jakie są jego rodzaje? Skąd się bierze? Dlaczego budżet państwa jest ważny i co my z niego mamy? Jak poprzez budżet partycypacyjny możemy wpływać na wydatki lokalne? Dla uczestników programu Finansoaktywni przygotowano materiały dydaktyczne w formie bezpłatnych zestawów edukacyjnych zawierających m.in. scenariusz lekcji, plakat, prezentację multimedialną, film animowany i zestawy kart do gry.

Kampania GMW, zainicjowna i koordynowana w wymiarze międzynarodowym przez Child & Youth Finance International (CYFI), zyskała poparcie m.in. Komisji Europejskiej, The Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) oraz Parlamentu Europejskiego.


Przydatne linki:

www.globalmoneyweek.org
Program MF Finansoaktywni


 

Do pobrania

Uczestnicy akcji Global Money Week 2018

plik .pdf, 316,9kB
Pobierz

GMW Report 2018

plik .pdf, 153,2MB
Pobierz

List do Dyrektorów Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadpodstawowych

plik .pdf, 823,8kB
Pobierz