17 stycznia, 2017 roku Wtorek
Twój język: Polski English
  • Godzina

Akcjonariat Obywatelski. Inwestuj świadomie 2014/2015

akcjonariat_logo

Komisja Nadzoru Finansowego objęła patronatem merytorycznym czwartą edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akcjonariat Obywatelski. Inwestuj świadomie” (w szczególności szkolenia dla inwestorów i spółek publicznych) zainicjowanego w 2010 r. przez Ministerstwo Skarbu Państwa. W edycji 2014/15 Program adresuje swoje działania zarówno do inwestorów indywidulanych, jak i spółek giełdowych w zakresie budowania pozytywnych relacji z inwestorami poprzez wypracowywanie i doskonalenie właściwych standardów komunikacji spółka - inwestor indywidualny.

W edycji 2014/2015 programu zostały zrealizowane następujące działania:

1. Działania skierowane do inwestorów indywidualnych, m.in.: 

   - Szkolenia stacjonarne 
W serii 20 ogólnopolskich spotkań  wzięło udział 2 260 tys. osób. Dodatkowo przygotowane zostały 3 szkolenia dla seniorów (110 uczestników) i 4 warsztaty dla studentów (510). W spotkaniach w charakterze prelegentów uczestniczyli eksperci z domów maklerskich, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych,  a także przedstawiciele innych instytucji rynku kapitałowego, będących partnerami Programu Akcjonariat Obywatelski. Warsztaty były otwarte dla wszystkich chętnych posiadających podstawową wiedzę z zakresu ekonomii. Uczestnicy byli stopniowo wprowadzani w świat giełdy i inwestycji. Poznali organizację rynku kapitałowego w Polsce, rodzaje instrumentów finansowych, podstawy analizy fundamentalnej i technicznej oraz najważniejsze strategie inwestycyjne. Otrzymali również praktyczne wskazówki, czym kierować się inwestując na giełdzie, oraz jak korzystać ze swoich praw, jako akcjonariusz spółki giełdowej. Poznali podstawy psychologii inwestowania. Warsztaty miały charakter interakcyjny.  W okresie od 5 lutego 2015 r. do 24 marca 2015 r. w 10 spotkaniach z udziałem ekspertów z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wzięło udział 1059 osób.
     W sumie w czterech edycjach programu przeszkolono już ponad 12 tys. osób.
Więcej informacji na temat cyklu spotkań Inwestuj Świadomie.info30x30
Harmonogram wystąpień przedstawicieli UKNF w ramach spotkań dla inwestorów.info30x30 
   - Szkolenia „Giełda jest kobietą”
W specjalnych szkoleniach giełdowych dla kobiet, w 5 miastach Polski, wzięło udział 425 osób. Podczas warsztatów z elementami wykładu motywacyjnego, uczestniczki projektu miały możliwość zdobycia wiedzy m.in. na temat rynku kapitałowego i lokowania oszczędności poprzez inwestycje na giełdzie.     
    - Platforma e-learningowa 
Platforma obejmuje jedenaście kursów z podstawy inwestowania na giełdzie, krok po kroku, w atrakcyjnej i prostej formie. Dodatkowo uruchomiony został pierwszy kurs branżowy – rynek kolejowych przewozów towarowych. W przygotowaniu są kolejne m.in. dotyczące sektora ubezpieczeniowego czy elektroenergetycznego.  
    - Portal Akcjonariat.Obywatelski.pl
Uruchomiony w 2011 roku portal wiedzy o inwestowaniu na giełdzie zawiera wiele przydatnych materiałów edukacyjnych – dodatki przygotowywane przez dziennikarzy ekonomicznych, filmy edukacyjne, opinie ekspertów giełdowych, testy wiedzy, oraz konkursy z nagrodami. W edycji 2014/2015 uruchomiona została nowa sekcja „Zadaj pytanie ekspertowi”.  
   - Akcjonariat w mediach 
Jesienią 2014 roku na antenie TVP 1 wyemitowana została 10-odcinkowa, animowana  seria  “Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o giełdzie. ABC inwestora”. Prostym językiem, w nowatorskiej formule autorzy serii wytłumaczyli, jak zostać inwestorem, jak wybrać spółkę i kupić akcje, oraz jak zminimalizować ryzyko strat. Łącznie z powtórkami serię obejrzało 15 mln osób. W "Gazecie Giełdy Parkiet" co tydzień publikowana była strona z tekstami dziennikarzy na temat inwestowania na giełdzie i prowadzenia relacji inwestorskich – w sumie 14 odcinków.   

2. Działania skierowane do spółek giełdowych, m.in.: 

   - Publikacja „Rekomendowane praktyki komunikacji spółek notowanych z inwestorami indywidualnymi” 
Wydana jesienią 2014 roku publikacja zawiera opis 10 najważniejszych praktyk IR, których celem jest poprawa relacji inwestorskich emitentów w stosunku do drobnych akcjonariuszy. W broszurze opisane zostały przykłady, jak stosować nowoczesne narzędzia w komunikacji oraz jak najskuteczniej badać potrzeby i zachowania inwestorów.
   - Międzynarodowa konferencja „Relacje inwestorskie z inwestorem indywidualnym według najlepszych wzorców zachodnich” 
Wykłady skierowane m.in. do uczestników rynku kapitałowego, w tym spółek giełdowych, poprowadzili przedstawiciele działów relacji inwestorskich dużych spółek z Niemiec i Wielkiej Brytanii, którzy od lat zajmują się problematyką relacji inwestorskich.  
Podczas konferencji zaprezentowana została publikacja Akcjonariatu Obywatelskiego „Rekomendowane praktyki komunikacji spółek notowanych z inwestorami indywidualnymi”.
   - Badanie IR wśród inwestorów indywidualnych  
Badanie przeprowadzone zostało wśród inwestorów indywidulanych i miało na celu poznanie ich oczekiwań wobec spółek co do praktyk, standardów, narzędzi oraz częstotliwości działań z zakresu IR. Z badania wynika, że komunikacja prowadzona przez emitentów z drobnymi akcjonariuszami ma znaczenie dla inwestorów indywidualnych. Podejmując decyzję o zakupie lub sprzedaży papierów wartościowych, inwestorzy opierają się na treściach internetowych lub informacjach z mediów branżowych; co czwarty, by pozyskać więcej danych uczestniczy w audio- lub wideokonferencjach spółki, a co piąty bierze udział w spotkaniach grupowych. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast spotkania indywidualne z przedstawicielami spółek – tylko co 10. respondent uważa taką formę kontaktu za interesującą. Więcej informacji->  


Więcej informacji na temat Programu Akcjonariat Obywatelski www.AkcjonariatObywatelski.pl.


do góryDo góry wydrukujWydrukuj poleć stronęPoleć znajomemu

Polecamy

Publikacje CEDUR Wyszukiwarka podmiotów Pakiet CRD IV / CRR Usługi płatnicze

Newsletter

index
 knf_baner_300x80
Nie daj się nabrać banner promocyjny akcji 'Zanim podpiszesz'
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Więcej informacji w Polityce prywatności