Uwaga! Cyberoszust - Komisja Nadzoru Finansowego

Kampanie

Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników UKNF i innych podmiotów lub instytucji

Data aktualizacji:

O tym jak nie dać się oszukać przestępcy podszywającemu się pod KNF lub Urząd KNF ostrzegaliśmy w naszej kampanii „Uwaga! Cyberoszust”

Teraz oszuści idą o krok dalej i wykorzystują do tego celu imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć na stronie internetowej KNF. Oszuści już nie tylko podają się za pracowników Urzędu KNF, ale także za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych. Dane te są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF np. lista maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych. 

Ta metoda oszustwa to vishing. Podczas rozmowy telefonicznej przestępcy podają się za osobę, której dane można sprawdzić np. w Internecie. W ten sposób zdobywają zaufanie rozmówcy i próbują wyłudzić od niego poufne informacje, takie jak login i hasło do bankowości internetowej lub nakłonić go do zainstalowania na komputerze aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Jeśli oszustwo się powiedzie, przestępca przejmuje kontrolę nad komputerem swojej ofiary i może dokonać kradzieży pieniędzy z jej konta.

Odebrałeś podejrzane połączenie telefoniczne? 

  • Zachowaj szczególną ostrożność
  • Jeśli dzwoni do Ciebie osoba, której dane widnieją na liście KNF, dopytaj w imieniu jakiego podmiotu dzwoni
  • Rozłącz się i zadzwoń na infolinię instytucji, na którą powołuje się osoba, która do Ciebie dzwoni
  • Jeżeli to próba oszustwa, niezwłocznie zawiadom Policję

Pamiętaj

  • Nie instaluj oprogramowania lub aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł
  • Nie przekazuj nikomu danych poufnych np. numerów dokumentów, numeru swojej karty płatniczej, kodu CVV
  • Nie podawaj swoich danych logowania do systemu bankowego
  • Urząd KNF nie zajmuje się egzekwowaniem kosztów, podatków, opłat za certyfikaty oraz przelewami w ramach transakcji wymyślanych przez oszustów