Aktualności - Komisja Nadzoru Finansowego

Jacek Jastrzębski otworzył Kongres Prawa Bankowego i Technologii Finansowych

Data aktualizacji:

Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, wystąpił podczas otwarcia Kongresu Prawa Bankowego i Technologii Finansowych, organizowanego przez Koło Naukowe Prawa Bankowego, działające przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. KNF jest Patronem Honorowym wydarzenia.

Jacek Jastrzębski wskazał w swoim wystąpieniu, że tematyka Kongresu jest „znakiem czasów”, jeśli chodzi o styk rynku finansowego i nowych technologii. „Uważam, że to jest kierunek absolutnie przyszłościowy. To jest obszar, który jako pracownicy naukowi powinniśmy szczególnie polecać uwadze studentów, zwłaszcza tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z prawem. To jest obszar, który na pewno będzie się rozwijał i gdzie kompetencje będą szczególnie potrzebne, m.in. dlatego, że jest to obszar multidyscyplinarny. O ile wcześniej było oczywiste, że trzeba łączyć kompetencje prawnicze z kompetencjami ekonomicznymi i finansowymi, to teraz do tego dubletu dochodzi jeszcze trzeci element w postaci elementu technologicznego. Uważam, że ci, którzy będą odnosić sukces zawodowy w przyszłości, to są ci, którzy będą w stanie poruszać się płynnie na styku tych trzech obszarów” - powiedział. 

Przewodniczący KNF dodał, że cieszy go fakt, że agenda Kongresu, poza tematyką ściśle bankową, uwzględnia też elementy dotyczące kwestii inkluzji finansowej oraz szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności rynku finansowego. „Rynek finansowy jest krwiobiegiem gospodarki. Niezależnie od tego, że być może nie wszystko na rynku finansowym było zawsze idealne i trzeba z tego wyciągać wnioski i się uczyć, to jednak trzeba mieć świadomość, że bez rynku finansowego gospodarka nie istnieje. On jak krwiobieg – nie tylko z punktu widzenia usług zapewnianych klientom detalicznym, ale też z punktu widzenia finansowania gospodarki, finansowania wielkich przedsięwzięć, które przed nami stoją” - powiedział. „Dlatego z tego punktu widzenia bronię rynku finansowego, ale też uważam, że kluczowe jest to, aby rynek finansowy w odpowiedni sposób podchodził do zagadnień o charakterze społecznym. Stąd doceniam bardzo fakt, że agenda tegorocznej konferencji uwzględnia kwestie związane m.in. z tzw. ustawą antylichwiarską, która stanowi odpowiedź na pewne potrzeby społeczne czy też uwzględnia zagadnienia związane z edukacją finansową i z inkluzją finansową” - dodał. 

Jacek Jastrzębski podkreślił, że jeżeli nie zadbamy odpowiednio wcześnie o kwestie społecznej odpowiedzialności rynku finansowego w szczególności w kontekście inkluzji finansowej osób, które nie są bardzo biegłe, jeśli chodzi o nowe technologie, „to do nas wróci, tak jak wracają pewne inne rzeczy, o które nie zadbaliśmy wcześniej w ramach rozwoju rynku finansowego”. Wskazał przy tym, że w ostatni weekend Urząd KNF był organizatorem hackathonu, w trakcie którego zadania programistyczne postawione przed jego uczestnikami miały na celu stworzenie rozwiązań chroniących obywateli przed ryzykami w cyberprzestrzeni. „To jest bardzo ważne, dlatego że w zachwycie nad rozwojem technologii czasami umyka nam fakt, że do tego świata wchodzą nie tylko ci, którzy chcą, którzy się do tego palą, którzy od dziecka są natywni cyfrowo. Bo są też także takie osoby, które być może nie są naturalnie zainteresowane tymi kanałami cyfrowymi, tylko siłą rzeczy zostają w nie - mówiąc kolokwialnie - trochę wepchnięte. Bo jeżeli oddziałów instytucji kredytowych jest coraz mniej, jeżeli tych rozwiązań analogowych jest coraz mniej, to siłą rzeczy pchamy w ten cyfrowy świat też osoby, które są mniej obeznane i mniej odporne na zagrożenia w tym świecie” – powiedział.

„Jesteśmy świadkami transformacji cyfrowej, przechodzenia w sferę cyber, stąd uważam, że powinniśmy zaopiekować się tą grupą osób, która w tym świecie porusza się mniej biegle i jest bardziej podatna na zagrożenia. Bo jeżeli tego nie zrobimy, to do nas wróci, a tego nie chcemy” – dodał.

Galeria zdjęć.