Aktualności - Komisja Nadzoru Finansowego

Wystąpienie Rafała Mikusińskiego podczas Konferencji IDM

Obrazek tytułowy
Data aktualizacji:

Szanowni Państwo, 

w moim wystąpieniu zwrócę uwagę na kilka kwestii, które moim zdaniem będą determinować stan rynku finansowego w najbliższej przyszłości. Te kwestie są o tyle trudne, ponieważ wymagają zaadresowania w niestandardowych inicjatywach i działaniach w mocno regulowanych instytucjach. Szeroko pojęty sektor finansowy mierzy się w ostatnim okresie z wyzwaniami, które zostały jedynie przyspieszone przez pandemię, a jednocześnie nieustannie, na skutek rozwoju technologii, następuje ułatwienie i przyspieszenie wymiany informacji i usług. Aktualni i potencjalni klienci instytucji finansowych mają dostęp do platform i aplikacji, które oferują możliwość zarabiania w zasadzie na każdego rodzaju aktywach – w szczególności tych wirtualnych. Niestety do inwestowania pieniędzy zachęcają osoby, które posiadają niewielką wiedzę o rynku finansowym lub nie posiadają jej wcale, jednak mają umiejętność zainteresowania swoimi pomysłami wiele osób – przede wszystkim młodych. Dlaczego o tym wspominam – ponieważ rozmawiamy na tej konferencji o przemianach gospodarczych będących wyzwaniem dla rynku kapitałowego, o strategii rozwoju tego rynku, wreszcie o zrozumieniu i edukacji inwestorów. Nie może jednak w debacie o rynku kapitałowym zabraknąć dyskusji o jego przyszłości w kontekście przemian zachowań społecznych.

Finfluenserzy, celebryci przesuwają zainteresowanie społeczne z rynku, jaki znamy, na rynek aktywów wirtualnych, który dla większości nadal nie jest zrozumiały. Co więcej, na przykład na niektórych rynkach pojawiło się zjawisko „pompowania” zainteresowania przez spółki publiczne ogłaszaniem wejścia w projekty związane z NFT. Trudno znaleźć w tym sens ekonomiczny, ale skutecznie wzbudza to zainteresowanie na forach poświęconych inwestycjom. Obok klasycznego rynku kapitałowego rodzi się też jeszcze niezbyt silna konkurencja w postaci platform crowdfundigowych, których działalność monitoruje i analizuje UKNF. Warto odnotować, że w zeszłym roku w ten sposób zebrano już ponad 100 mln zł kapitału. Po pierwsze dlatego, że często jest to jedyna możliwość pozyskania kapitału przez bardzo małe młode biznesy, a z drugiej strony stało się modne wkładanie pieniędzy w jeden ze start-upów popularyzowanych w sieci. I mając na uwadze, że przebija się w sieci to co ładne i łatwe, ostrzegam przed niedocenianiem potencjału tego rynku.

Moim zdaniem, bardzo ważne jest dla nas - czy inwestorzy detaliczni i emitenci będą przesuwać się ze swoim zainteresowaniem w stronę tych platform. Na tym tle firmy inwestycyjne, towarzystwa funduszy inwestycyjnych ale także i giełda - muszą znaleźć odpowiedź, jak utrzymać, ale i rozwijać zainteresowanie swoimi usługami i produktami. W szczególności te wysiłki powinny być skierowane do pokolenia wychowanego w erze cyfrowej, które z uwagi na zmiany na rynku pracy dysponuje już często znacznymi zasobami pieniędzy. Oczywiście nie wolno pomijać kwestii zaufania do rynku, jako podstawie jego funkcjonowania – co zostało podkreślone w „Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego”. Dokument ten słusznie zwraca uwagę na konieczność wzmocnienia zaufania społeczeństwa do instytucji, jak i organów administracji publicznej. Rynek kapitałowy jest nie bardziej skomplikowany niż rynek kryptoaktywów z punktu widzenia przeciętnego klienta. Co więcej - na rynku wirtualnym mamy coraz częściej do czynienia z pojawianiem się znacznych strat – nie tylko z powodu spadku cen, ale także kradzieży i błędów technicznych. Zaufanie do rynku krypto ostatnio bardzo podupadło – jednym z przykładów jest sytuacja na stablecoinie Terra, gdzie mamy do czynienia z załamaniem się fundamentów ich funkcjonowania czy zakłócenia w funkcjonowaniu Coinbase, które powodują, że odzyskanie środków przez klientów stoi pod znakiem zapytania. Dlatego bardzo ważna jest rola firm inwestycyjnych, aby zapewnić klientom poczucie bezpieczeństwa poprzez rzetelną obsługę i wsparcie w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jednak zaufanie musi być poprzedzone zainteresowaniem – bowiem bez napływu nowych klientów, nasz rynek będzie podążał drogą bez wyjścia. Równie ważna jest Wasza rola w pozyskiwaniu dla rynku publicznego dobrej jakości firm, które mogą pozyskać kapitał na swój rozwój. W tym kontekście rozwój programu Pracowniczych Programów Kapitałowych jest dobrym prognostykiem – jako źródło kapitału pochodzące od szerokiej bazy klientów.

Musimy razem pracować nad tym, aby poszerzać zainteresowanie zjawiskiem, które potocznie określamy giełdą, także dlatego, że tam tworzą się długoterminowe oszczędności obywateli. Bowiem to na rynku publicznym, masowym, powinny być systematycznie lokowane pieniądze, które w przyszłości mają zamienić się w kapitał emerytalny. 

Wreszcie ważna w skutkach dla nas jest wojna w Ukrainie, w zakresie efektów geopolitycznych oraz ekonomicznych, gdzie dodatkowo w wymiarze operacyjnym musimy odpowiedzialnie sprostać wyzwaniom operacyjnym wynikającym z przestrzegania sankcji. Oczywiście w krótkim terminie przeważają efekty negatywne w postaci wzrostu cen surowców, produktów, w konsekwencji wyższych stóp procentowych, czy problemów związanych z łańcuchami dostaw. Nie rozwijając innych czynników, na przykład w postaci „wywrócenia się” chińskiego rynku, należy to podsumować jako wzrost ryzyka inwestycyjnego. Wyższe stopy procentowe plus wyższe ryzyko to oczekiwana wyższa stopa zwrotu – niezależnie od trudnej sytuacji na rynku dłużnym, rynek akcji musi zaoferować znacząca premię ponad risk free rate - podczas gdy 10 letnia obligacja skarbowa oferuje obecnie rentowność blisko 7%. Jednak w długim terminie odpływ biznesu i kapitału z Rosji oraz przyszły proces odbudowy Ukrainy są dla nas niepowtarzalną okazją do wzmocnienia Polskich instytucji finansowych i rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Zakładam, że długoletnie doświadczenie jakim dysponujemy pozwoli wykorzystać tę szansę. Liczę że wspólnymi siłami zwiększymy znaczenie polskiego rynku kapitałowego nie tylko lokalnie – w odniesieniu do sektora bankowego ale także wymiarze międzynarodowym - w kontekście Unii Rynków Kapitałowych. Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego stanowi bardzo dobrą bazę, teraz nadchodzi sprzyjające momentum, czas aby wspólnie powalczyć o silniejszą pozycję.


Rafał Mikusiński – Zastępca Przewodniczącego KNF, wziął także udział w panelach dyskusyjnych: STRATEGIA ROZWOJU RYNKU KAPITAŁOWEGO – WYZWANIA NA OBECNYM ETAPIE oraz EDUKACJA - BUDOWANIE ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ INWESTORÓW.