Aktualności - Komisja Nadzoru Finansowego

Uwazajnakryptowaluty.pl! Kampania informacyjna NBP i KNF

Obrazek tytułowy
Data aktualizacji:
Narodowy Bank Polski wraz z Komisją Nadzoru Finansowego prowadzi kampanię informacyjną ostrzegającą przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w „waluty” wirtualne, takie jak bitcoin, litecoin czy ether.

„Waluty” wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez NBP, nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo–usługowych.

Na stronie kampanii uwazajnakrypotwaluty.pl można znaleźć materiały informacyjne: filmy (Kryptowaluty – czym są?; Kryptowaluty – czym nie są?; Uważaj na kryptowaluty; Kryptowaluty, uważaj na ryzyko!), listę odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz oświadczenia polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. Szczegółowo wyjaśniono również realne ryzyka związane z inwestycjami – możliwość utraty środków podczas cyberataku czy uczestnictwa w piramidzie finansowej lub finansowaniu terroryzmu.

Kampania uwazajnakrypotwaluty.pl prowadzona jest przez Narodowy Bank Polski oraz Komisję Nadzoru Finansowego – instytucje odpowiedzialne za stabilność, bezpieczeństwo i przejrzystość systemu finansowego w Polsce. NBP i KNF podkreślają jednocześnie, że nie są przeciwne rozwojowi technologii blockchain, która jest niezależna od walut „wirtualnych”. Technologia rozproszonego rejestru może mieć szereg innych zastosowań, np. w elektronicznych bazach danych, w przemyśle,
w usługach czy też w sektorze finansowym.

Komunikat NBP i KNF w sprawie "walut" wirtualnych

Zachęcamy do wykorzystywania naszych materiałów.

#uwazajnakryptowaluty


Kontakt dla dziennikarzy:
•    Narodowy Bank Polski
Biuro Prasowe
tel. 22 185 20 12, 22 185 41 28, e-mail: press@nbp.pl
•    Urząd Komisji Nadzoru Finansowego
Departament Komunikacji Społecznej
tel.: 22 262 56 66, 22 262 58 00, e-mail: dziennikarze@knf.gov.pl