Multimedia - Komisja Nadzoru Finansowego

O KNF

Jacek Jastrzębski w panelu na Europejskim Kongresie Finansowym

Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie wziął udział w panelu dyskusyjnym: „O lampie oliwnej, czyli jakim centrum finansowym powinna być Polska i jak to osiągnąć”. 

Debata skoncentrowana była na polskich aspiracjach do bycia międzynarodowym centrum finansowym o znaczeniu regionalnym.

„Warto, abyśmy rozwijali nasze kompetencje w zakresie cyberbezpieczeństwa. Taki kierunek byłby bardzo synergiczny dla innych, rozwijanych obszarów np. w zakresie innowacji w obszarze płatności czy technologii chmurowych. Kompetencje związane z cyberbezpieczeństwem stanowiłyby tu bardzo dobry fit – do tych obszarów komponent cyber świetnie by pasował. Jest to coś, co i tak musimy robić. Wynika to choćby z naszego położenia geograficznego. A skoro musimy to robić, to róbmy to najlepiej na świecie” – powiedział Jacek Jastrzębski.

Dodał, że Polska powinna pójść w kierunku specjalizacji. 

„Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim obszarze możemy osiągnąć wiodącą pozycję w stosunkowo krótkim czasie. Powinniśmy poszukać własnej niszy. Zastanowić się, jakim chcemy być centrum finansowym? Uważam, że ze względu na skalę naszego rynku nie powinniśmy iść w kierunku regulacyjnego czy licencyjnego race to the bottom, czyli obniżenia wymogów licencyjnych, regulacyjnych czy nadzorczych. Tak zachowują się często kraje, które licencjonują na cudzy rynek. My jesteśmy dużym rynkiem. To nie jest obszar, w który powinniśmy iść” – powiedział.

„W Polsce tworzy się wiele centrów operacyjnych, które lokują u nas duże firmy. Jesteśmy w tym zakresie naturalnym zapleczem intelektualnym, zapleczem operacyjnym, zapleczem wsparcia. Mamy w tym zakresie dobrą reputację. Takie back office powstają w całej Polsce. Jest kilka takich miejsc, gdzie to się rozwija. To nam dobrze wychodzi i należy to pielęgnować” – dodał. 

Zaznaczył, że Polska powinna rozwijać zaawansowaną analitykę, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, być może także w kontekście ich zastosowania np. na potrzeby AML.