Zbigniew Wiliński w panelu podczas IX Kongresu PIU

Zbigniew Wiliński, Dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych FinTech w Urzędzie KNF wystąpił w panelu: „Czy innowacje mogą nam pomóc wkraczać w nowe obszary i przezwyciężać kryzysy?”, podczas IX Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Główne tezy wystąpienia:

  • Przez nasz Departament Innowacji Finansowych FinTech „przewinęło się” od początku około 200 podmiotów. To nie są tylko start-upy, ale też podmioty nadzorowane. Prowadzony przez nas Program Innovation Hub jest po to, aby wyjaśniać wątpliwości prawne, aby ze startem nowego rozwiązania wiązały się niskie koszty oraz pewność prawna.
  • Gros zgłoszeń do Innovation Hub to są banki, systemy płatności, „buy now, pay later” czy inne, nowoczesne rozwiązania oparte o technologię blockchain.
  • Jeśli chodzi o zagadnienia dotyczące rynku ubezpieczeń, w Innovation Hub nie mamy ich dużo, choć to oczywiście nie jest wyznacznikiem, że te innowacje na rynku są. To są zgłoszenia dotyczące przetwarzania w chmurze, porównywarki ubezpieczeń, automatyzacja procesów z wykorzystaniem machine learning oraz telematyki.
  • Jako UKNF jesteśmy po to, aby wspierać innowacje: to nasz obowiązek ustawowy, ale też misja określona w Strategii Urzędu KNF na lata 2021-2025. Zachęcam Was – jesteśmy otwarci na dialog i na wszelkie nowości. Jest jeszcze wiele wspólnie do zrobienia.
  • Rolą nadzorcy nie jest bycie animatorem rynku. Nie wchodzimy w spory. My mamy nie przeszkadzać i wspierać. Prowadzimy dialog z rynkiem. Wydajemy stanowiska dotyczące różnych zjawisk, aby pomóc rozwiać wątpliwości prawne. Innovation Hub jest swojego rodzaju akceleratorem. Hołdujemy zasadzie „secure fintech” - klient musi czuć się bezpiecznie.