Lista ostrzeżeń publicznych KNF - Komisja Nadzoru Finansowego

Dla konsumenta

Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Obrazek tytułowy

Na Liście ostrzeżeń publicznych KNF publikujemy informacje o:

  • złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa1
  • postępowaniach karnych prowadzonych z urzędu lub w wyniku zawiadomienia złożonego przez podmiot inny niż Komisja, w przypadku których Przewodniczący Komisji skorzystał z uprawnienia pokrzywdzonego w postępowaniu karnym2

Linki do ostrzeżeń organizacji międzynarodowych oraz zagranicznych organów nadzoru

Liczba znalezionych ostrzeżeń:

Brak podmiotu na liście ostrzeżeń publicznych KNF nie zwalnia z powinności sprawdzenia go w wiarygodnych źródłach informacji.

Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia)

Lp. Nazwa podmiotu, w związku z działalnością którego złożono zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa Numer identyfikujący podmiot (KRS, NIP lub REGON) Właściwa prokuratura Wzmianki o prawomocnych orzeczeniach wydanych w toku postępowania karnego* Informacje istotne Data złożenia zawiadomienia/ Data złożenia wniosku o korzystanie z uprawnień pokrzywdzonego Data rozstrzygnięcia
1 Binvesting działający za pośrednictwem platformy internetowej binvesting.com, której właścicielem jest spółka UMO World Corporation Ltd z siedzibą w Republice Wysp Marshalla podmiot nie jest zarejestrowany w Polsce Prokuratura Okręgowa w Warszawie (sprawa przekazana do Prokuratury Okręgowej w Toruniu) Zawiadomienie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 2, 3, 4 oraz 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zawiadomienie złożone przez UKNF.
Uwagi

1 Zgodnie z art. 6b ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem Komisja podaje do publicznej wiadomości informacje o złożonych przez siebie zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 215 i art. 216 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, art. 171 ust. 1–3 ustawy – Prawo bankowe, art. 56a i art. 57 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych, art. 430 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, art. 89 i art. 90 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, art. 50 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, art. 40 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, art. 287 i art. 290–296 ustawy o funduszach inwestycyjnych, art. 178 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, art. 99 i art. 99a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, art. 150 i art. 151 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych lub art. 59h i art. 59i ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim lub art. 37 i art. 38 ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

2 Zgodnie z art. 6b ust. 6 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym Komisja informuje także o postępowaniach karnych prowadzonych z urzędu lub w wyniku zawiadomienia złożonego przez podmiot inny niż Komisja, w przypadku których Przewodniczący Komisji skorzystał z uprawnienia pokrzywdzonego w postępowaniu karnym.

Wyszukiwarka podmiotów

* Stosownie do art. 6b ust. 5 oraz ust. 6 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym informacje o zawiadomieniach o popełnieniu przestępstwa oraz o postępowaniach, do których na prawach pokrzywdzonego przystąpił Przewodniczący KNF uzupełnia się o wzmianki o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego albo o prawomocnym umorzeniu postępowania przygotowawczego, a w przypadku wniesienia aktu oskarżenia o prawomocnym orzeczeniu sądu.

Niezależnie od powyższych informacji zamieszczanych w ramach „Listy ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego”, zachęcamy aby w przypadku wątpliwości upewnić się, czy dany podmiot posiada zezwolenie KNF.

Świadczenia pieniężne, do spełnienia których zobowiązują się podmioty nie posiadające zezwolenia KNF nie są objęte państwowymi gwarancjami, w szczególności: Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), systemu rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) czy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Informacje o podmiotach, wobec których istnieje podejrzenie, że prowadzą działalność bez wymaganego przepisami prawa zezwolenia, mogą być kierowane do KNF na adres: ostrzezenia@knf.gov.pl.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera

Zapisujesz się do kategorii Ostrzeżenia publiczne. Jeśli chcesz otrzymywać wiadomości również z innych kategorii

Przejdź do wyboru kategorii newslettera
captcha
Odsłuchaj kod:
0:00 0:00
Regulamin subskrypcji newslettera (plik PDF)