Wstępne badanie rozpoznawcze - Komisja Nadzoru Finansowego

Data aktualizacji:

W okresie kwiecień - maj 2005 r. CEIOPS przeprowadził wstępne badanie rozpoznawcze (Preparatory Field Study - PFS). Badaniu poddane zostały zakłady ubezpieczeń na życie, a jego celem było:

  • zebranie odpowiednich informacji odnośnie metodologii określania wpływu określonych czynników (zestawy testów stresu) na wartość aktywów i pasywów zakładu,
  • identyfikacja problemów (np. niedostosowane bazy danych, problemy techniczne, kadrowe), z którymi mogą się zetknąć zakłady ubezpieczeń w kolejnych fazach projektu Wypłacalność II. W Polsce w badaniu wzięło udział 8 zakładów ubezpieczeń na życie.

Metodologia badania PFS - podstawowe informacje:

  1. Komisja Europejska zwróciła się do CEIOPS z prośbą o przygotowanie opinii odnośnie wprowadzenia dla europejskich firm ubezpieczeniowych nowego standardu wypłacalności w ramach Solvency II. W tym celu CEIOPS chciałby zapoznać się z wpływem nowego standardu Solvency II na sytuację finansową ubezpieczycieli. Ma temu służyć zebranie odpowiednich informacji od reprezentatywnej grupy zakładów ubezpieczeń na życie odnośnie wpływu określonych czynników na wartość aktywów i pasywów.
  2. Mamy nadzieję, że badania te (preparatory field studies - PFS, w tłumaczeniu na polski: wstępne badania rozpoznawcze - WBS) pozwolą zidentyfikować problemy, z którymi mogą się Państwo zetknąć w kolejnych fazach projektu. Na obecnym etapie dokładne dane liczbowe nie są dla nas tak istotne jak ogólny rząd wielkości oraz informacje dotyczące metodologii wykonania zadanych obliczeń. Jeśli nie są Państwo w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania zawarte w tej ankiecie, bylibyśmy wdzięczni za przekazanie możliwie największej ilości informacji. Wyniki liczbowe tych badań zostaną, w celu zachowania anonimowości poszczególnych zakładów ubezpieczeń, zagregowane przez krajowe organy nadzorujące oraz przedstawione na zebraniu zarządu CEIOPS w dniu 27 czerwca 2005 roku.
  3. Należy podkreślić, że badania te w żaden sposób nie będą przesądzać o wyniku trwającej dyskusji na temat. Jednakże dane uzyskane na podstawie tych badań będą podstawą wydanej przez CEIOPS opinii odnośnie stworzenia odpowiednich podstaw dla sformułowania zasad projektu Solvency II. Wydaje się, że konieczne może być przeprowadzenie kolejnych badań w celu sprawdzenia różnych metod badawczych oraz doboru odpowiednich zestawów założeń. Zgodnie z obecnymi przewidywaniami wszystkie kolejne badania będą bardziej złożone i szczegółowe niż poprzednie.
  4. CEIOPS proponuje przyjęcie, dla potrzeb niniejszych badań, podejścia dwutorowego. Z jednej strony badanie ma obejmować określenie wartości bilansowych zobowiązań z tytułu ubezpieczeń na życie poprzez "najlepsze oszacowanie" obecnej wartości przyszłych przepływów pieniężnych i porównanie uzyskanych wyników z aktualnie wykazywanymi przez ubezpieczycieli wartościami. Z drugiej strony badanie ma polegać na zastosowaniu szeregu prostych, zestandaryzowanych stress testów, polegających na badaniu wpływu zmian jednego czynnika na wartość aktywów i pasywów, w celu określenia ich wpływu na wymagania ubezpieczycieli w zakresie kapitału. Badanie nie wiąże się z pozyskaniem dodatkowych danych dotyczących portfela ubezpieczeń.
  5. Przy określaniu wartości pasywów należy zwiększyć ich wartość o margines bezpieczeństwa wynikający z możliwości wystąpienia niedoszacowania. Na obecnym etapie nie jest jeszcze rozstrzygnięta metoda szacowania wysokości tego marginesu. Dlatego przy prowadzeniu badania nie ma wymogu przedstawienia informacji o wartości marginesu bezpieczeństwa, jednakże jeżeli uda się Państwu oszacować wartość marginesu to będziemy wdzięczni za wszelkie informacje na ten temat (zarówno ilościowe jak i jakościowe).
Metodologia badania: