Trzecie badanie ilościowe (QIS3) - Komisja Nadzoru Finansowego

Data aktualizacji:

Trzecie badanie ilościowe (QIS3) dotyczyło: wyceny rezerw metodą kosztu kapitału, analizy struktury kapitałów własnych, nowego kształtu mierników wypłacalności SCR (Solvency Capital Requirement) i MCR (Minimum Capital Requirement), kalibracji formuł standardowych SCR i MCR oraz oceny wypłacalności ubezpieczeniowych grup kapitałowych. Wstępne testy w ramach QIS3 (tzw. Pre-test) odbyły się w lutym 2007 r., natomiast właściwe badanie odbyło się w okresie od 2 kwietnia do 29 czerwca 2007 r.

  1. Badanie QIS3 miało za zadanie zrealizować następujące cele:
    1. CEIOPS ma nadzieję uzyskać kolejne informacje o adekwatności i praktycznych aspektach przeprowadzania wymaganych kalkulacji,
    2. CEIOPS spodziewa się pozyskać informacje o wielkości wpływu proponowanych zmian na wartość bilansową, strukturę bilansu oraz na kapitały własne wymagane do zabezpieczenia wypłacalności, co byłoby szczególnie istotne w przypadku gdy propozycja określona w specyfikacji badania QIS3 byłaby przyjęta w projekcie Wypłacalność II jako podejście standardowe,
    3. CEIOPS oczekuje informacji o adekwatności zaproponowanych parametrów w formułach standardowych dla SCR i MCR,
    4. CEIOPS szuka informacji o wpływie zastosowania formuł zaproponowanych w badaniu QIS3 na poziom wypłacalności ubezpieczeniowych grup kapitałowych.
  2. W celu realizacji postawionych celów CEIOPS zaprasza zakłady ubezpieczeń na życie, zakłady ubezpieczeń majątkowych, reasekuratorów oraz ubezpieczeniowe grupy kapitałowe do uczestnictwa w badaniu. CEIOPS jest świadom, iż przeprowadzenie audytu wyników badania jest niemożliwe, stąd też prosi uczestników o przeprowadzenie badania przy zachowaniu jak największej staranności. W badaniu QIS3, podobnie jak w badaniu QIS2, dopuszczalne jest stosowanie różnego rodzaju aproksymacji i przybliżeń w przypadku, gdy nie jest możliwe uzyskanie dokładnych wyników. Jeżeli zakłady ubezpieczeń nie będą w stanie wykonać całego badania, to powinny one rozważyć możliwość przesłania wyników częściowych, tak aby CEIOPS otrzymał jak najwięcej wartościowych informacji.
  3. Pozyskane w trakcie badania dodatkowe informacje jakościowe dot. praktycznego aspektu stosowalności zaproponowanych formuł, niezbędnych wymagań co do zasobów (ludzkie, oprogramowania), a także informacje o metodach i modelach użytych przez uczestników do wykonania badania, są również bardzo istotne. Tak jak w przypadku badania QIS2, porady i wyjaśnienia w każdym obszarze badania mogą być dostarczane przez krajowe organy nadzoru podczas wykonywania badania QIS3.
  4. Materiały umożliwiające przeprowadzenie badania QIS3 zawierają: skoroszyt excelowy, specyfikację techniczną badania, instrukcję do skoroszytu, strukturę stóp procentowych oraz kwestionariusz odnoszący się do opinii o charakterze jakościowym. Specyfikacja techniczna została podzielona na dwa dokumenty. Pierwszy z nich - część A - zawiera techniczną instrukcję umożliwiającą wykonanie badania QIS3 w prosty sposób bez zagłębiania się w dodatkowe wyjaśnienia teoretyczne. Natomiast w części B zamieszczono, zachowując strukturę części A, dodatkowe wyjaśnienia teoretyczne dotyczące specjalnych rodzajów prowadzonej działalności.
  5. CEIOPS ma nadzieję, że uczestnicy badania wypełnią arkusze najnowszymi dostępnymi danymi. CEIOPS zaleca, aby zostały wykorzystane dane za 2006 rok, ale jeśli nie są one dostępne w momencie przeprowadzania badania QIS3, wtedy prosi o wykorzystanie danych za 2005 rok.
  6. Badanie QIS3 nie rozstrzyga wyników dyskusji, które toczą się odnośnie projektu Wypłacalność II. Zatem nie należy traktować tej specyfikacji jako ostatecznych ram dla nowych projektowanych zasad wypłacalności zakładów ubezpieczeń. Jednak informacje pozyskane w ramach badania będą bezcenne dla CEIOPS przy opracowywaniu ostatecznego kształtu projektu Wypłacalność II, a w szczególności przy kalibracji formuł SCR i MCR. Należy się spodziewać, że po przeprowadzeniu badania QIS3 będzie potrzebne kolejne badanie dla oceny efektów weryfikacji niektórych parametrów.
  7. Poufny charakter badania jest priorytetem najwyższego znaczenia każdego badania QIS. W badaniu QIS3 będzie to osiągnięte, w podobny sposób jak przy badaniu QIS2, poprzez agregację wszystkich informacji dotyczących poszczególnych zakładów ubezpieczeń do poziomu krajowego przez organ nadzoru.
  8. CEIOPS będzie wdzięczny za ukończenie badania i przekazanie uzyskanych wyników do nadzorów krajowych w terminie do 29 czerwca 2007 r. Tak napięty harmonogram prac wynika z konieczności dostarczenia niezbędnych informacji do dyskusji, która będzie się toczyła po opublikowaniu projektu dyrektywy dot. Wypłacalności II przez Komisję Europejską w lipcu 2007 r., a w szczególności dla oceny skutków tej dyrektywy.
Metodologia badania:
icon_doc_pdf_small QIS3 Spreadsheet Instructions(wersja z 8 maja 2007 r.)
icon_doc_pdf_small QIS3 Spreadsheet (wersja z 25 czerwca 2007 r.) 
icon_doc_pdf_small QIS3 Questions and Answers(wersja z 26 czerwca  2007 r.)

Metodologia badania - dokumenty w języku polskim:

W dniu 19 kwietnia 2007 r. w siedzibie UKNF odbyło się spotkanie z przedstawicielami zakładów ubezpieczeń, PIU oraz PSA poświęcone badaniu QIS3.  Specjalnymi gośćmi spotkania byli Paul Sharma, Przewodniczący grupy roboczej Filaru I w CEIOPS, oraz Paolo Cadoni, Sekretarz grupy roboczej Filaru I w CEIOPS. Podczas spotkania przedstawiono informacje nt. badania QIS3: cele, założenia, metodologię i zakres badania (specyfikację). 

icon_doc_pdf_small QIS3: Cenna możliwość wpływu na wyniki projektu Wypłacalność II – Paul Sharma, Przewodniczący grupy roboczej Filaru I w CEIOPS 

icon_doc_pdf_small Metodologia i zakres badania QIS3 – Daria Ringwelska, Grzegorz Szymański, UKNF

W dniu 6 listopada 2007 r. w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego odbyło się spotkanie przedstawicieli UKNF z przedstawicielami zakładów ubezpieczeń oraz instytucji zewnętrznych poświęcone podsumowaniu wyników badania QIS3 w Polsce w ramach projektu Unii Europejskiej „Wypłacalność II”.
Kwestie omówione w trakcie spotkania zostały ujęte w dwóch prezentacjach przygotowanych i zreferowanych przez pracowników Departamentu Monitorowania Ryzyk Ubezpieczeniowych:

  1. Prezentacji „Zaawansowanie i przyszłość prac w projekcie Wypłacalność II”, którą zreferował Pan Wojciech Bijak oraz
  2. Prezentacji „Podsumowanie trzeciego badania ilościowego wpływu (QIS3)”, którą zreferowali Pani Daria Ringwelska oraz Pan Grzegorz Szymański.

icon_doc_pdf_small Podsumowanie trzeciego badania ilościowego wpływu (QIS3)

icon_doc_pdf_small Badanie QIS3 - raport europejski