Komunikaty - Komisja Nadzoru Finansowego

Uwaga! Cyberoszust

Uważaj na platformy wysokiego ryzyka!

Data aktualizacji:

W ostatnim czasie pojawiło się w Internecie wiele ofert, które zachęcają do inwestowania na platformach obiecujących szybkie, pewne i wysokie zyski swoim klientom. Inwestycja ma polegać głównie na zakupie popularnych kryptowalut czy akcji znanych spółek. Do tego typu propozycji należy podchodzić z dużą nieufnością i koniecznie zweryfikować informacje na temat podmiotu, który proponuje swoją wyjątkowo atrakcyjną ofertę. 

Jednym ze sposobów praktykowanych przez oszustów jest kontaktowanie się bezpośrednio z potencjalnymi ofiarami telefonicznie lub mailowo. Pamiętajmy o możliwości sprawdzenia, czy nasze dane kontaktowe nie wyciekły z portalu, do którego kiedyś je przekazywaliśmy. Na stronie - https://haveibeenpwned.com, po wprowadzeniu adresu e-mail dowiemy się, czy nasze dane uczestniczyły w wycieku i mogły ulec upublicznieniu. 

Inny popularny sposób to liczne reklamy  nieuczciwych platform inwestycyjnych, które mają charakterystyczny schemat. Najczęściej wykorzystują wizerunek znanych osób przekonujących o wysokich zyskach, a jako siedzibę firmy podają najbardziej prestiżowe adresy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Oczywiście, po weryfikacji adresy te okazują się nieprawdziwe.

Przedstawiciele tego typu nieuczciwych podmiotów działają według podobnego schematu. Początkowo proponują zainwestowanie niewielkiej kwoty. Kiedy ją wpłacimy, reprezentant takiego podmiotu, aby zyskać nasze zaufanie, przedstawia nierzeczywiste wypracowane zyski dla klienta. Przedstawiciele platform kusząc dalszymi pewnymi i znacznie większymi zyskami żądają wpłaty coraz większych sum. W przypadku chęci dokonania przez klienta wypłaty rzekomych zysków, oszuści żądają dodatkowych opłat lub „podatków”. Gdy i te żądania są spełniane przez klientów, kontakt się urywa, a do wypłaty klientom środków nigdy nie dochodzi.

Wyjątkowo niebezpieczną i jednocześnie charakterystyczną sytuacją wynikającą z kontaktu z tego typu podmiotami, na którą szczególnie zwracamy uwagę, to instalowanie oprogramowania umożliwiającego rzekomą możliwość dokonywania transakcji na platformie, w rzeczywistości dającej zdalny dostęp do pulpitu naszego komputera. Pod żadnym pozorem nie zgadzajmy się na to i nie instalujmy oprogramowania wskazanego przez „brokerów” reprezentujących wspomniane platformy. Od instalacji takiego oprogramowania do nieautoryzowanych transakcji na naszym koncie dzieli nas wówczas jeden krok.

Platform działających zgodnie z przepisami należy szukać na stronach organów nadzoru kraju, w którym mieści się siedziba danej firmy. Zachęcamy również do sprawdzania podmiotów na stronie internetowej KNF, korzystając z wyszukiwarki podmiotów. Informacje o nieuczciwych podmiotach z różnych państw można sprawdzić na Liście ostrzeżeń publicznych KNF oraz na stronie IOSCO Investor Alerts Portal.                

Przypominamy, że nieuczciwe platformy są często zarejestrowane w egzotycznych państwach, tzw. rajach podatkowych i przez to ustalenie sprawowanego nad nimi nadzoru jest bardzo trudne. Zalecamy zatem wzmożoną czujność, ograniczone zaufanie i możliwie jak najbardziej wnikliwe sprawdzenie firmy, która oferuje nam niewiarygodnie wysokie zarobki. W wielu przypadkach odzyskanie straconych pieniędzy jest wysoce skomplikowane, czasochłonne lub wręcz niemożliwe.

W przypadku podejrzenia, że zostaliśmy oszukani, prosimy o zgromadzenie szczegółów dotyczących czasu zdarzenia, formy kontaktu z oszustami, numerów telefonów, adresów e-mail, numerów rachunków bankowych, na które przekazywano środki, danych odbiorców tych środków czy też adresów portfeli kryptowalutowych (w sytuacji, gdy oszuści żądali wymiany środków pieniężnych na kryptoaktywa). Następnie prosimy o udanie się do najbliższej jednostki policji lub prokuratury i złożenie tam zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

Zapraszamy również do wysłuchania podcastu dotyczącego platform inwestycyjnych.


Uwazaj_na_platformy_wysokiego_ryzyka!