Finanse pod nadzorem – podcast Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego

Finanse pod nadzorem


Podcast Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) – Finanse pod nadzorem to cykl nagrań o charakterze edukacyjnym, odnoszących się do zagadnień z zakresu rynku finansowego z jakimi spotykają się uczestnicy tego rynku. Podcast UKNF jest przede wszystkim dla nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego, w szczególności obecnych i przyszłych klientów, konsumentów. Celem tego programu jest podniesienie poziomu wiedzy nt. rynku finansowego, umożliwiające podejmowanie świadomych decyzji na rynku finansowym.

W każdym odcinku podcastu eksperci z UKNF omawiają wybrane zagadnienia, wyjaśniają na co warto zwracać uwagę, by świadomie zarządzać swoimi finansami. Wskazują  potencjalne ryzyka i zagrożenia, a także poruszają kwestie, które powinny wzbudzić czujność. 

Prowadzącym podcast jest Maciej Karczyński z Departamentu Komunikacji Społecznej UKNF, a jego gośćmi są pracownicy UKNF. 

Gdzie można posłuchać podcastu?

Posłuchaj w Spotify, Google Podcasts oraz Spreaker. Wkrótce także w Apple Podcasts.

  • Cyberbezpieczeństwo – jak działają przestępcy?

    W tym odcinku eksperci przestrzegają przed działaniem cyberprzestępców. Szczególnie zwracają uwagę m.in. na podszywanie się pod przedstawicieli instytucji publicznych, firmy kurierskie, a także na oszustów działających na popularnych portalach sprzedażowych i w mediach społecznościowych.

  • Platformy inwestycyjne – co musisz wiedzieć zanim zainwestujesz?

    Celem tego odcinka jest przestrzeganie przed działaniem oszustów nakłaniających do inwestowania poprzez platformy inwestycyjne, dlatego też eksperci posługują się określeniem, że platformy inwestycyjne to strony internetowe, na których proponowane są usługi zawierania transakcji na instrumentach finansowych. Należy podkreślić, że eksperci mówiąc o platformach inwestycyjnych wskazują na podmioty działające nielegalnie.

  • Ryzyko stopy procentowej zobowiązań kredytowych

    W tym odcinku wyjaśniamy, co to jest stopa procentowa i czym różni się stopa zmienna od stałej i okresowo stałej. Wskazujemy także ryzyka, o których warto wiedzieć zaciągając kredyt i o czym bank powinien poinformować przed zawarciem umowy kredytowej.