Główne warunki prowadzenia działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych
data aktualizacji
- Towarzystwo funduszy inwestycyjnych jest obowiązane zatrudniać co najmniej:
- dwóch doradców inwestycyjnych - do wykonywania czynności zarządzania funduszami inwestycyjnymi, zarządzania zbiorczym portfelem papierów wartościowych oraz zarządzania portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych;
- jednego doradcę inwestycyjnego - do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego;
- jednego maklera papierów wartościowych - do wykonywania czynności przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych.
- Zarząd towarzystwa funduszy inwestycyjnych składa się co najmniej z dwóch członków. Osoby wchodzące w skład zarządu, rady nadzorczej towarzystwa funduszy inwestycyjnych muszą spełniać wymogi określone w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Wymienione osoby muszą wykazać się, w szczególności, odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem zawodowym, cieszyć się dobrą opinią w związku ze sprawowanymi funkcjami, a ponadto nie mogą być karane za przestępstwa umyślne ani przestępstwa skarbowe.
Członkiem zarządu towarzystwa może być osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- nie była karana za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
- posiada dobrą opinię w związku ze sprawowanymi funkcjami.
Co najmniej dwóch członków zarządu, w tym prezes zarządu, oprócz wymogów, o których mowa powyżej, musi spełniać następujące warunki:
- posiada wyższe wykształcenie lub prawo wykonywania zawodu doradcy inwestycyjnego;
- legitymować się stażem pracy nie krótszym niż 3 lata na kierowniczym lub samodzielnym stanowisku w instytucjach rynku finansowego lub pełnieniem przez ten okres funkcji w organach tych instytucji.
- Podstawowa wartość kapitału początkowego towarzystwa musi wynosić co najmniej wyrażoną w złotych równowartość 125 tys. euro. W przypadku podjęcia decyzji o woli prowadzenia działalności zarządzania portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, kapitał początkowy musi być wyższy i wynosić 730 tys. euro. Dla wyjaśnienia, w skład kapitału początkowego wchodzi wpłacona kwota wraz z premią emisyjną, niepodzielny zysk z lat ubiegłych, kapitał rezerwowy pomniejszony o niepokrytą stratę z lat ubiegłych.
Towarzystwo prowadzące działalność w zakresie zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi ma obowiązek, z uwzględnieniem art. 12-15 rozporządzenia 231/2013:
- zwiększać kapitał własny ustalony zgodnie z art. 50 ust. 1-4 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi o kwotę dodatkową - odpowiednio do ryzyka roszczeń wobec towarzystwa z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania jego obowiązków związanych z zarządzaniem specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym lub funduszem inwestycyjnym zamkniętym albo
- zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania jego obowiązków związanych z zarządzaniem specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym lub funduszem inwestycyjnym zamkniętym.